A SkinTrack az emberi bőrt használja kiterjesztett kezelőfelületként.

A felhasználók mára hozzászoktak az egyre nagyobb méretű kijelzőkhöz, és ha az Apple magánakcióját nem számítjuk, akkor a trend továbbra is a legalább 5 colos panelekről szól. Az okosórák azonban kényszerpályán vannak, hiszen az eszköz jellege miatt a megjelenítő és ezzel együtt a kezelőfelület is rendkívül kicsi, ami életben tarthatja az ilyen termékektől való idegenkedést. Kivéve, ha a bőrünket használhatjuk erre a célra.

Kézre terjesztett UI

Ezek az ötlettel játszott el Carnegie Mellon Egyetem kezelőfelületekre specializálódott csapata (Future Interface Group), ami most már jóval több egy sima kísérletnél. A fejlesztők arra keresték a választ, hogy miként lehetne az okosórák 1,5-2 colos kijelzőit úgy kiterjeszteni, hogy az nagyban megkönnyítse a rajtuk futó alkalmazások használatát.

Ennek eredményeként kelt életre a SkinTrack, ami lehetővé teszi, hogy a kézfej, vagy a felkar is részt vegyen az eszközön való navigációban. Az egyik részét egy magas frekvenciájú elektromos jelet kibocsátó gyűrű alkotja, ami akkor lép működésbe, amint az azt viselő ujj hozzáér az órát viselő kar valamelyik részéhez. Amint ez megtörténik, a kibocsátott jel végigfut a testen, amit az óra szíjában elhelyezett szenzorok fognak be, majd a háromszögelés módszerével megállapítják, hogy az ujj pontosan hol érintette az emberi „kezelőfelületet”.

A lehetőségeket illusztráló videóban jól látható, hogy mekkora szabadságot és mennyi lehetőséget adhat ez a megoldás. A szoftvert kezeléséhez nem kell a szűkös kijelzőn mozogni, mivel az megoldható a bőr, sőt, akár a ruházat felületén is. A fel-le, jobbra-balra simításokkal indíthatók, vagy zárhatók be az appok, a listák görgetése is jelentősen egyszerűbb így, de az igazi lehetőségek akkor villannak fel, amikor nem a már meglévő interakciókat ismétli a rendszer, hanem teljesen újakat állít elő.

Ilyen pl. az, hogy bizonyos alkalmazások egyetlen mozdulattal parancsikont kaphatnak a karon, így elég lenne a könyököt megérinteni pl. a Facebook elindításához, és mondjuk a kézfej közepe lenne a Twitter, a széle pedig a kedvenc weboldal gyorsindítója. Hasonlóan izgalmas lehetőség az, hogy a játékok vezérlése már a kijelzőn kívül, a testen (is) zajlana, amit a videóban az Angry Birds segítségével demóznak.

Nem kell félni tőle

Az Egyetem munkatársai szerint a technológia ártalmatlan, a rádiós jel semmilyen problémát nem okozott eddig a tesztek során. Megoldandó feladatok azonban bőven akadnak: problémát okoz például a gyűrű áramellátása, valamint az, hogy a jel továbbítását akadályozza a testen termelődő izzadtság, de befolyásoló tényező a viselőjének hidratációs szintje is.

A SkinTrack lehetséges kereskedelmi forgalomba hozásáról egyelőre nincs szó, hiszen a rendszer még nem nyerte el végleges formáját. A videóból azonban az derül ki, hogy a prototípus működik, így elképzelhető, hogy valamelyik nagy gyártó meglátja benne a fantáziát, és pár év múlva már így vezéreljük az okos eszközeinket.

Konzumer tech

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.