Az Ericsson új LTE mikrocellájával összevonhatók az engedélyköteles és az engedélyt nem igénylő spektrumok. A T-Mobile US már kísérleti jelleggel már az idén használná.

A mobilhálózatok beltéri lefedettségével még mindig akadnak problémák. Ez már csak azért is probléma – állítja Ericsson ConsumerLab egy felmérésére hivatkozva –, mert az emberek idejük több mint 85 százalékát beltéri környezetben töltik. A 23 országban elvégzett felmérés szerint a válaszadóknak mindössze a 41 százaléka elégedett a sávszélességgel, amikor böngészik vagy közösségi hálózatokhoz kacsolódik, és mindössze 36 százalékuk elégedett maradéktalanul ezzel, ha például online videót néz.

Az Ericsson egy új technológiát jelentett be, amely javítja a gyenge beltéri lefedettséget, ráadásul olyan frekvencián, melynek használata nem engedélyköteles. A License Assisted Access (LAA) kiscellák arra is alkalmasak, hogy az okostelefon egyidejűleg kapcsolódjon az engedélyköteles és engedélyt nem igénylő spektrumhoz. Az új technológia növeli a mobil adatsebességet és csökkenti a torlódást.

Átmenet az 5G felé

A T-Mobile US azonnal lecsapott a lehetőségre, idén már tesztelnék is. Az LLA mikrocellák alkalmazására az adja a lehetőséget, hogy az egyébként a legújabb Wi-Fi szabvány (802.11ac) által is használt 5 GHz-es tartomány nem engedélyköteles, és ebben a sávban az USA-ban 550 MHz kihasználatlan spektrum található.

Az LAA azt ígéri, hogy az 5 GHz-es sáv mindössze 4 százalékának felhasználásával akár 150 Mbps sebességnövekedést is el lehet érni. Mivel azonban a Wi-Fi legújabb szabványa is ezt a frekvenciát használja, az LAA ún. méltányos megosztást biztosít a két technológiának, azaz a Wi-Fi- és az LAA-felhasználók egyenlően férhetnek hozzá a spektrumhoz.

A technológiát bejelentő közlemény idézi Peter Jarichot, a Current Analysis egyik alelnökét, aki szerint a mobil hálótaok legfontosabb kérdése a hálózat optimalizálása a különféle fogyasztói alkalmazások, eltérő környezetek (beltéri/kültéri) és különféle eszközök támogatásához, és itt egyre nagyobb szerepet kap az Internet of Things, a dolgok internete technológia igénye is. Jarich úgy véli, hogy a jövébeni 5G-s hálózatok egyik fontos kérdése épp a kiscellás architektúrák és a magasabb frekvenciasávok használata, valamint az engedélyköteles/nem engedélyköteles sávok egyesítése lesz. És ebből a szempontból az LAA egyfajta átvezetésnek tekinthető a 4G-ből az 5G felé.

Több éve kísérleteznek a mikrocellával

Bár a mikrocellás technológia piaca folyamatosan bővül, a kiugrás egyelőre még várat magára. Az Ericsson ennek ellenére láthatólag kitart ez irányú fejlesztései mellett. Már két éve, a barcelonai Mobile World Congress is részben erről szólt. Az Ericsson még abban az évben piacra dobta a Radio Dot System nevű mikrocelláját, amelyet a beltéri lefedettség javítására fejlesztettek ki. Tavaly pedig már Barcelonában mutatták be a Zero Site-nak nevezett különleges lámpaoszlopot, amely az intelligens közvilágítás mellett a kis hatósugarú mobil mikrocellakánt is működik.

Mobilitás

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.