Valósággal felrobbant a zeneipar az idei első félévben Amerikában. A '90-es évek óta nem látott növekedést az előfizetéses szolgáltatásoknak köszönhetik.

Néhány évvel ezelőtt úgy tűnt, teljességgel ellehetetleníti a zenéből élők életét az internet, pontosabban az ott illegálisan terjesztett, könnyen hozzáférhető, ingyenes tartalom. Nos, úgy tűnik, hogy az emberek jó része nem azért nem vett mostanában fizikai albumot, mert nem akarta kifizetni, hanem mert megváltoztak a fogyasztási szokásai. Legalábbis ez a kép rajzolódik ki a szegmens legfontosabb piacán, az Egyesült Államokban.

Felrobbantak

Egy friss felmérés szerint az USA-ban idén június végéig összesen 3,4 milliárd dollár bevételt könyvelhetett el a zeneipar, ami bő 8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez valóságos robbanásnak tekinthető a korábbi évek, évtizedek viszonylatában, hiszen ilyen mértékű növekedésre legutóbb a CD-eladások aranykorában, a '90-es évek végén volt példa. A különböző területek azonban merőben eltérő mozgást mutatnak.

 

Zeneipar USA 2016/I

Create bar charts

 

Ahogy a fenti grafikonból is jól látszik, egy kivételével minden szegmens kisebb-nagyobb visszaesést szenvedett el. A kakukktojás, egyben a piac megmentője a streaming szolgáltatás. Az online, valós időben letöltött zenehallgatás hatalmas ugrást produkálva 1,6 milliárd dollár forgalmat generált, ami éves összevetésben 57 százalékos növekedésnek felel meg. Ez és a többi részpiac gyengélkedése összességében oda vezetett, hogy ma már a teljes torta nagyjából felét a streaming hozza.

Jól jött az almaszüret

Az utóbbi egy évben tapasztalható kiugró teljesítmény mögött elsősorban, de nem kizárólag az áll, hogy az Apple pontosan tavaly nyáron debütált saját előfizetéses konstrukciójával. Az Apple Music a versenytársakhoz (Spotify, Tindal stb.) hasonlatosan 10 dollárért kínál korlátlan zenehallgatást, ami az almás termékeket általában megvásárlók számára nem kifejezetten megrázó összeg. A cég néhány hónappal később büszkén jelenthette, hogy már 6,5 milliós fizetős táborral rendelkeznek.

Természetesen az új, jelentős háttérrel rendelkező piaci szereplő sikere bőven meglátszik a teljes streaming előfizetői kör alakulásán is. Míg 2015 közepén 9,1 millió amerikai fizetett valamelyik szolgáltatónak, addig idén már 18,2 millió felhasználóról beszélhetünk.

Fizetnek, de nem akármiért

A legfrissebb adatok szerint globálisan júniusban már több mint 15 millió fizető zenerajongót tartottak nyilván az Apple-nél, de ennél is jelentősebb a régebb óta piacon lévő Spotify augusztusban jelentett 39 milliós tábora. Némi szépséghiba, hogy utóbbi esetében a hatalmas ügyfélkor és azok magas fizetési hajlandósága ellenére sem sikerült még nyereséges pályára állni. A nagyobb forgalom viszont segíthet abban, hogy a cég le tudja alkudni a kiadóknak, előadóknak járó jutalékot.

A felmérésekből és egyéb információkból szépen kirajzolódik egy új világ, ahol ugyan CD-eladásokból már soha többé nem fognak kastélyt venni az énekesek, ám az előfizetéses konstrukcióból származó jogdíjak szépen hízlalhatják majd a sikeres előadók, kiadók és egyéb érdekeltek bankszámláját. Különösen akkor, ha az amerikai trend a világ más régióiban is megismétlődik. Erre jó esély van, hiszen minden szereplő érdekelt abban, hogy világszerte elterjedjen ez a láthatóan működőképes konstrukció. Nem véletlen, hogy nem is fukarkodnak akkor, ha egy-egy mézesmadzagként funkcionáló bevezető kampányról van szó.

Közösség & HR

Önvezető kamionoknak szánt úthálózatot tervez Japán

A szigetország kormánya egy sor digitális fejlesztés mellett az autonóm járművekkel végzett áruszállítást is szeretné mihamarabb bevezetni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.