Amerikai kutatók azon dolgoznak, hogy mindenféle verbális vagy egyéb direkt utasítás nélkül tudjuk felügyelni a gépi segéderőt.

Agyhullámokkal irányított gépekre már ma is akad működő példa, elsősorban az egészségügy területén folynak ilyen irányú fejlesztések, ahol például a végtagjukat elvesztők tudnak a protézisüknek megfelelő gondolatok felidézésével utasítást adni. Egy frissen publikált kutatási projekt azonban ennél sokkal direktebb, tudattalanul működő kapcsolatot kíván kialakítani ember és gép között.

Hibaszűrő gondolat

Az MIT robotikára specializálódott csapata a Boston University szakembereivel közösen azt próbálja elérni, hogy a robotokat a lehető legközvetlenebb módon lehessen felügyelni a jövőben. Az alább látható videóban jól látszik, hogy a tesztalany mindössze egy EEG-sapkát kap, és ennek segítségével kell befolyásolnia az előtte lévő robotot, ha az éppen a rossz tárolóba akarja tenni a kezében tartott tárgyat.
 

 

Az egész rendszer arra épül, hogy az agyban egy különleges (és mérhető) aktivitás keletkezik, ha valaki hibát észlel. Az EEG-nek köszönhetően ezt a tanulásra képes algoritmus érzékeli és a másodperc tört része alatt utasítja a robotot a nem kívánt folyamat befejezésére.

A mostani bemutató egy meglehetősen egyszerű helyzetet kezel, de a kutatók gőzerővel dolgoznak azon, hogy a későbbiekben ne csak ilyen bináris jellegű feladatokra lehessen bevetni a "szuperképességet". Elméletben például az agyi aktivitás intenzitásából a hiba nagyságrendjét is be lehet majd lőnni, és ennek megfelelően korrigálni a robot működésén.

Ami a gyakorlati bevezetést illeti: a tervek szerint a gyártósoron dolgozó gépektől az önvezető autókon át egészen ma még nem is létező robotokig terjedhetne a bevethetőségi kör. (Persze ehhez jól jönne egy, a mostaninál valamivel diszkrétebb EEG-mérő is.) Annyi bizonyos, hogy üzleti lehetőség van a dologban, hiszen a kutatások egyik finanszírozója nem más, mint a repülőgépgyártó Boeing.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.