A használat módjától, az őrzött adatok védelmének szintjétől, a mobilitás szükségességétől és még számos más szemponttól függően rengeteg típus kínálja magát. Segítünk eligazodni a választás szempontjai között.

Könnyű helyzetben van a felhasználó, ha PC-je belső háttértárát kell bővíteni, a NAS-választás azonban már nem is olyan egyszerű feladat. Persze édes a teher, hiszen inkább a funkcionalitásbeli bőség feldolgozása okozhat problémát – egyszerűen nem lehet előállni teljesíthetetlen adattárolási igénnyel, amit ne tudnának kielégíteni korunk modern hálózati adattárolói. Cikkünkben ezeket a képességeket vizsgáljuk meg.

Nézzük először a vasat!

Az adatok tárolásának módjában (JBOD – Just a Bunch Of Disks – csak egy köteg lemez; illetve RAID – Redundant Array of Inexpensive Disks vagy Redundant Array of Independent Disks) akad eltérés a modellek között, ahogyan a felhasználható merevlemez-kapacitás is megkülönbözteti a szolgálatba állított eszközöket.

A NAS-ok egy részét merevlemez nélkül kínálják a gyártók, ekkor a felhasználóra hárul annak beszerzése, de komplett, már háttértárat is tartalmazó készülékeket is lehet vásárolni. Utóbbi esetben szinte a csillagos ég a felső határ; a realitások talaján állva az otthoni, kisirodai megoldások jellemzően 2-16 TB tárkapacitással bírnak.

A gyártók többsége még mindig a mozgóalkatrészes tárolásra esküszik, de az SSD-k rohamos árcsökkenésének és kapacitásnövekedésének köszönhetően már megjelentek az első memóriaalapú termékek is (például a QNAP x70 család tagjai solid state diskeket is képesek kezelni). Az SSD-alapú NAS-ok általánossá válásáig azonban még jó pár évnek el kell telnie, hiszen egységnyi tárolóterületre vetített ár tekintetében továbbra is verhetetlenek a merevelemezek - noha a két tárolási módszer közötti olló folyamatosan záródik.

A modern NAS-ok szinte mindegyike gigabites Ethernet-csatlakozással rendelkezik, nem ritkán több porton keresztül is csatlakozhatnak a hálózathoz, növelve az adatátviteli sebességet. Emellett jellemzően univerzális soros buszon át (is) képesek kapcsolatot létesíteni; a legújabb típusok már a korábbinál egy nagyságrenddel nagyobb tempót ígérő USB 3.0 szabványt is támogatják.

Meglepő módon a vezeték nélküli hálózati csatlakozás mindmáig nem túl gyakran használt lehetőség. Talán a nagy felbontású filmek jelentette komoly sávszélesség-igény vagy a nagy állományok kezeléséből adódó megnövekedett hozzáférési idő készteti arra a felhasználókat, hogy inkább vezetéken keresztül integrálják a helyi hálózatba a NAS-t. Akad azonban néhány versenyző – például a Synology DS213air modellje –, amely "Wi-Fi-barát". Az ilyen típusoknál nem ritkán lényeges jellemző a kompakt kialakítás és a mobilitás.

Nem csak a háttértáron és a hálózati sebességen múlik minden – egy lassú processzor vagy a kevés memória érezhetően visszafoghatja egy NAS teljesítményét. Ugyan a gyártók jellemzően nem raknak sokmagos CPU-kat ezekbe a készülékekbe, de azért akad kivétel, mint amilyen például az ebből a szempontból extrémen felszerelt ixSystems FreeNAS Mini modell, amibe Intel Core i3 lapkát és 8 GB-nyi RAM-ot tettek.

Különösen akkor érdemes hardver tekintetében erősebb típusra voksolni, ha a NAS-nak várhatóan nagyszámú I/O műveletet kell majd kezelnie, ekkor sok bosszúságtól kímélheti meg a tulajdonost a nagy processzorerő és a bőséges memória. A készülékek többsége azonban Atom vagy Celeron processzorral szerelt – a QNAP például négymagos Celeront használ a TS-x53Pro szériába –, de akadnak a piacon Marvell lapkákon alapuló példányok is, jellemzően az alsó árszegmensben.

Biztonságban az adatok

Backup nélkül nem érnek sokat az adatok – ezt nem árt észben tartani, ha üzletileg fontos információkkal dolgozunk vagy számunkra kedves digitális emlékeket gyűjtünk. Noha egy szimpla másolással is jelentős lépést lehet tenni a nagyobb adatbiztonságért, a fejlettebb NAS-ok számos eszközt kínálnak ennek fokozására. Például a merevlemezek állapotának és a belső hőmérséklet megfigyelését, hogy csak két példát említsünk.

Ha igazán fontos a gyors helyreállítás, akkor érdemes olyan modellt választani, ami támogatja a hot-swap módszert. Ekkor az eszköz kikapcsolása nélkül távolítható el a kívánt merevlemez – logikai leválasztását követően –, helyére pedig berakható az új merevlemez. Jellemzően ez a funkció az olyan, KKV-knak kínált hálózati adattárolókban biztosított, mint amilyen a Seagate Business Storage 2-Bay NAS, és a QNAP-nak is vannak ilyen modelljei.

A hot-swap plusz segítség az üzembiztonság fokozásához és az adatok védelméhez

Fizikai károktól, hardveres meghibásodástól természetesen földrajzilag elosztott tárolás esetén vannak a legnagyobb biztonságban az adatok. Ekkor a NAS-ok tartalma gyakorlatilag duplikálódik az olyan, felhőszolgáltatást nyújtó vállalatoknál, mint az Amazon S3. A hibrid backup megoldásnak hívott lehetőséggel egyre több modern NAS él, ugyanakkor nem árt figyelembe venni, hogy a cloud használatának havidíjas költsége lehet.

A cloudban rejlő lehetőségek egy részének kihasználásához azonban nem feltétlenül van szükség előfizetésre. Személyes felhő révén a családdal vagy a kollégákkal, legyenek bárhol is a világon, könnyen megoszthatók a fontos emlékek, adatok – ezt a lehetőséget kínálja többek között a Western Digital My Cloud szolgáltatása.

A fentieken túl nem árt az adatok lopás elleni védelméről is gondoskodni. Számos NAS támogatja a file-szintű titkosítást, de sokukban megtalálható tűzfalszerű hozzáférés-védelem is. Ezen túl az eszköz eltulajdonítása ellen is fel lehet lépni; például a QNAP TS-259 modellje a közismert Kensigton Lockot használja a készülék fizikai rögzítésére.

Milyen NAS-t válasszunk?

Mint a bevezetőben is említettük, egyáltalán nem könnyű a megfelelő NAS kiválasztása. Nagyon nem lőhetünk mellé akkor, ha először azt tisztázzuk, mire is van szükség, hiszen ezzel jelentősen leszűkül az aspiránsok száma.

Ha ritkán akarunk hozzáférni a rajta levő adatokhoz, akkor egy alacsonyabb számítási teljesítménnyel bíró változat is elegendő lesz. Amennyiben a mobilitás játszik döntő szerepet, akkor a kompakt készülékek között kell keresgélni, ha pedig a széleskörű funkcionalitás a legfontosabb szempont, akkor egy szoftveresen sokat tudó, vagy tudását telepíthető alkalmazásokkal bővíthető készülék mellett érdemes dönteni.

Cikksorozatunk befejező részében utóbbiakat, azaz a hálózati tárolók szoftveres képességeit járjuk körül.

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.