A Dmail egy ad-on a Chrome-hoz, amivel önmegsemmisítő leveleket küldhetünk a Gmailből. A tökéletestől azonban még messze van.

Titkosított levél, önmegsemmisítő funkció, utólagos visszavonási lehetőség – nagyjából ebből áll a Chrome egy új kiegészítője. A Dmail a levelezést hivatott biztonságosabbá tenni. A szolgáltatást a Delicious fejlesztette.

Örök probléma: csak az lássa, akit illet

Amióta tudjuk, hogy a titkosszolgálatok, élükön az NSA-val gyakorlatilag minden le tudnak hallgatni, jobban megbecsüljük azokat a megoldásokat, amelyek anonimitást biztosítanak, vagy legalábbis valamilyen módon megoldják, hogy a levelek tartalmához ne férjenek hozzá illetéktelenek.

Nem véletlen, hogy sokan komoly csapásként élték meg, amikor a Snowden-botrány nyomán a Silent Circle és a másik népszerű anonim levelezést biztosító szolgáltatás, a Lavabit is beszüntette közel egy időben a működését. Mindkét esetben az volt a probléma, hogy az e-maileket olyan szervereken tárolták, amelyekhez az amerikai kormányzat hozzáférhetett, így nem volt garantálható a kommunikáció résztvevőinek az anonimitása.

Aztán jött a Wickr, először Androidra, majd bő egy évvel később desktopra is, amely az anonimitás mellett az önmegsemmisítő levelek küldésének lehetőségét is biztosította.

A Wickr amellett, hogy a teljes kommunikációt végponttól végpontig titkosítja, a metaadatokat is elfedi az illetéktelenek elől. A naplózást minimalizálták, csak olyan adatokat rögzítenek a szolgáltatás kiszolgálóin, amelyek a működtetéshez feltétlenül szükségesek, de ezek soha nem tartalmaznak a felhasználói kommunikációra vagy üzenetek tartalmára vonatkozó, illetve a nyomon követésére alkalmas információkat.

Most valami hasonlót ígér a Dmail alkalmazás is, amely Chrome alatt használható a Gmail kiegészítőjeként. A megoldás közel sem olyan szofisztikált, mint a Wickr, nem biztosít anonimitást, ellenben egyszerűen használható, és a semminél sokkal több.

Két gomb (majdnem) mindent megold

A szokásos telepítési procedúra és a Chrome újraindítása után megjelenik a Gmail felületén a Google Apps ikon mellett a Dmail gomb. Ez csupán arra szolgál, hogy egy kattintással le tudjuk válogatni a Dmail segítségével küldött leveleket. A tényleges akció a küldendő levélben történik. A levél ablak alján kapcsolható ki és be a Dmail, illetve ott állítható be, ha azt szeretnénk, hogy a levél bizonyos idő – egy óra, egy nap vagy egy hét – után "megsemmisüljön".

Arra figyelni kell, hogy alapértelmezésben minden levél a Dmail titkosító opciójával megy el, azaz ha nem szeretnénk igénybe venni ezt a funkciót, küldés előtt ki kell kapcsolni.

Alul ki-be kapcsolhatjuk a Dmailt, és a a megsemmisülést határidejét állíthatjuk,
felül pedig visszavonhatjuk a téves elküldött levelet

 

A Dmail a leveleket titkosítja. A levél tartalma nem is jut el a címzett fiókjába, ő csupán egy értesítést kap, hogy levele érkezett, amit egy gombra kattintva tud megnézni egy webes felületen. Így sikerült megoldani az add-on egyik legjobb funkcióját: nem lehet továbbítani harmadik félnek a levelet. Pontosabban maga a levél továbbítható, ám annak tartalmát a harmadik fél nem látja, mert őt már csupán egy "ez a levél már nem tekinthető meg" tartalmú üzenet fogadja.

Az elküldött levelekben található az add-on másik gombja, a "Revoke Email", amivel a már elküldött levelet lehet visszavonni. A címzett erről nem kap külön értesítést, ám amikor meg akarja nézni a levél tartalmát, már csak egy üzenet fogadja arról, hogy a tartalom törlődött. Ez sokkal jobb a Gmailben alapértelmezetté tett visszavonási funkciónál, mivel az a levél elküldése után maximum 30 másodpercig használható, míg a Dmaillal akár egy óra vagy egy nap után is észbe kaphatunk. (Bár egy fontos levél esetében akkor már késő lehet, hogy rákattintsunk a Revoke gombra.)

A legjobb persze az egészben az, hogy ha telepítettük az add-ont, akkor bárkinek tudunk küldeni titkosított önmegsemmisítő levelet, még annak is, aki nem telepítette a böngészőkiegészítőt.

Mellékletekkel és metaadatokkal nem foglalkozik

Mielőtt valaki a Dmail segítségével fogna hozzá, hogy a világrend megdöntésére szervezzen titkos társaságot, jó ha tudja: ha a levéltörzs tartalma nem is, a levélhez csatolt mellékletek (képfájllal, Word és pdf dokumentummal próbálkoztunk) simán átmennek, és a levél mellékletestül továbbítható harmadik személynek. Értelemszerűen ebben az esetben a Revoke gomb is hatástalan.

Kapcsolódó metaadatok is könnyedén visszanyomozhatók, azokat a Dmail nem is titkolja. A továbbított leveleknél például a harmadik fél látja a levél eredeti feladóját, a levél eredeti címzettjeit, valamint azt, hogy mikor és milyen domainről érkezett a levél.

Ha csak ennyi információt tudunk begyűjteni valakinek a levelezéséből, kellő mennyiségű adat esetén így is komolyabb következtetéseket tudunk levonni belőle. Az árulkodó metaadatokkal a Bitport is foglalkozott. Két éve például a Verizonról derült ki, hogy metaadatokat (hívásinformációkat) kellett átadnia az NSA-nak, amiből azonban a titokszolgák egész kis kerek sztorikat tudtak összeállítani megfigyelendő emberekről. Ez a veszély a Dmail esetében is fennáll.

További probléma, hogy a szolgáltatás oldala gyakorlatilag semmit sem árul el az alkalmazott technológiáról, ahogy arról sem, hogy milyen formában tárolja szerverein az e-mailek tartalmát. A Dmail fejlesztését vezető Eric Kuhn ugyan a Techcrunch-nak állította, hogy a 256 bites kulcshoz, amit a levelek titkosításához használnak, csakis a küldő és a címzett fér hozzá, de ettől még tény: a levél ott van a Dmail szerverén.

A termék egyelőre béta állapotú és ingyenes. A fejlesztők később magánhasználatra az alapszolgáltatást ingyenesen, a többlet funkciókat azonban vállalati felhasználásra pénzért kínálnák. Ilyen továbbfejlesztési lehetőség a csatolt dokumentumok eltüntetésének megoldása is, ezt a fejlesztők szerint már a tél folyamán használatba vehetik a felhasználók.

Biztonság

Minden tizedik embernek mennie kell a Teslától

Hamarosan több mint tizennégyezer embernek kell új állás után néznie világszerte.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.