Az IDC szerint öt év múlva a jelenleginél 30 millióval kevesebb PC-re és tabletre lesz kereslet, az eladások csak rövid távon mutatnak pozitívabb képet.

A személyi számítástechnikai eszközök (vagyis PCD-k, ide értve a tradicionális PC-ket és a táblagépeket is) piaca az IDC adatai alapján öt éves távlatban a korábban vártnál is gyorsabban zsugorodik majd. A piackutató szerint a gyártók 2016-ben 435 millió eszközt szállítottak világszerte, míg 2021-ben várhatóan már csak 405 millió darabot tudnak csak eladni.

Ez azt jelenti, hogy a termékszegmens 1,4 százalékos összetett éves csökkenési ütemben szorul vissza, elsősorban a tabletek iránti igény csökkenése nyomán.

Rövid kegyelmi időszak következhet

A dolog érdekessége, hogy a PCD kategória jövőre még egy nem látványos, de mindenképpen mérhető felfutás előtt áll: az európai, közel-keleti és afrikai piacok (EMEA), illetve az ázsiai kereslet 2017 elején már tapasztalható erősödése 2012 első negyedéve óta a legelső pozitív irányú változás, bár az 1 százalékot is alig éri el.

A visszaesés aztán az IDC előrejelzésében 2019-től ismét folyamatossá válik, egyedül a notebook PC-k üzleti célú felhasználása és az ultravékony, hibrid gépek mutatnak majd bármilyen fejlődést.

 
IDC PC-piaci előrejelzés 2021-ig
Create column charts


Ezek az új dizájnok és a vállalati beszerzések lesznek azok a tényezők, amelyek az IDC szerint összességében 250 milliós darabszámmal életben tartják majd a PCD-piacot. A klasszikus táblagépek (slate) ugyanakkor már az idén is két számjegyű visszaesést produkálnak majd, és bár a csökkenés évről évre mérséklődik, a vásárlók egyre inkább a táblagép-PC hibridek felé fordulnak. A kereslet azonban ez utóbbiakra sem lesz annyira erős, ahogy korábban elképzelték, így a piackutató itt is lefelé módosította korábbi számait.

A detachable néven futó új kategóriát, bár a gyártók ontják magukból az újabb és újabb modelleket, nagyjából fele részben az Apple és a Microsoft uralja, aki ciklikus kibocsátásokkal és aránylag magas árakkal dolgozik.

Az IDC szerint ebbe a szegmensbe próbál benyomulni néhány olyan gyártó, amely eddig legelsősorban az okostelefonokra koncentrált, most azonban a windowsos eszközök felé fordul, hogy megszerezze a maga részét a PCD-k egyetlen, 2021-ig éves átlagban 16 százalékos növekedésre számító szeletéből.

A legnagyobbak most is bevették a kanyart

Ahogy arról tegnap már beszámoltunk, a HP és a Lenovo is most tette közzé első negyedéves eredményeit. A HP-nál egyenesen áttörésről beszéltek: hosszú idő után először fordult elő, hogy a személyi számítógépek és a nyomtatók forgalma is növekedni tudott éves összevetésben. A PC-s bevételek egész pontosan 10 százalékkal erősödtek, nagyrészt az otthoni felhasználók vásárlásainak köszönhetően – az ágazat profitrátája ugyanakkor továbbra sem emlékeztet a jó pár évvel ezelőtti hőskorszakra.

A Lenovo szintén úgy tűnik, hogy kievickélt egy kisebb gödörből, bár a kínai gyártó dinamikája egyértelműen gyengébbnek tűnik az amerikai versenytásrénál. Az IDC áprilisban közölt adatai alapján a HP a szállítások volumenét tekintve is visszavette az első helyet a PC-s szegmensben, köszönhetően annak, hogy több mint 13 százalékkal növelte az eladott darabszámot a stagnáló piacon.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.