Ugyan a tavalyi Brexit-döntés hosszú távon nem feltétlenül tesz jót a közegnek, de egyelőre nagyon pörögnek a kontinensről indított technológiai vállalkozások.

Miközben az Egyesült Államokban a kockázatitőke-befektetők egyre nagyobb vonakodással finanszírozzák az iduló vállalkozásokat, Európa egyelőre nem mutat gyengülésre utaló jeleket. A tengerentúli exitek nem túl fényes megtérülése óvatosságra ösztönzi a kockázatitőke-befektetőket, ami viszont láthatóan lehetőséget teremt az európai startupoknak arra, hogy kilépjenek az amerikai versenytársak árnyékából.

Kevesebből több

A startupok sikerességének egyik legfontosabb fokmérője, hogy az indulástól számítva mikor és mennyi pénzt tudnak csinálni belőle az alapítók. Ebből a szempontból nem lehet panaszuk az öreg kontinens vállalkozásainak, hiszen a Tech.eu friss tanulmánya szerint tavaly több mint 650, zömében felvásárlást jelentő ügyletből összesen 160 milliárd euró értékű exit valósult meg a technológiai szektorban.

Érdekesség, hogy 2015-ben ennél majdnem hatvannal több hasonló üzlet köttetett, ám ezek összértéke a 150 milliárdot sem érte el, azaz ez a terület éves szinten majdnem 8 százalékos erősödést tudott felmutatni. A tavalyi exitek átlagos értéke 250 milliót tett ki, de természetesen egy sor nagy nyertes ügylete húzta ezt fel ilyen magas értékre.

Az Európát a lehető legtágabban értelmezve például Oroszország, Törökország és Izrael startupvilágát is monitorozó tanulmány ranglistája szerint a kockázatitőke-befektetést kapó vállalkozások közül a legnagyobb összegű kiszállót a Supercell érte el. A videojátékokkal befutott finn cég többségi tulajdonjogáért tavaly nyáron 8,6 milliárd eurót fizetett a kínai Tencent. Nem járt rosszul a 6 milliárd eurós üzletet kötő, adatközpontokat üzemeltető angol Global Switch és a szintén a játékiparban tevékenykedő izraeli Playtika sem a maga 4 milliárd eurónyi ügyletével.

Jön a pénz keletről és nyugatról is

Érdemes megvizsgálni azt is, honnan érkeztek a vásárlók. Gazdasági erejénél fogva egyáltalán nem meglepő, hogy az USA vezeti ezt a listát a maga 74 üzletkötésével. Amerikát három európai ország követi, sorrendben: Németország 41, Franciaország és az Egyesült Királyság egyaránt 32 üzlettel vétette észre magát. A vásárlók nemzetisége szerinti rangsor éllovasai közé még Kína fért fel 12 megállapodással. A darabszám ráadásul csak egy dolog, hiszen például a legnagyobb üzletet pont egy távol-keleti cég kötötte 2016-ban.

Működési terület, iparág alapján a fintech, azaz a pénzügyi területre fókuszáló technológiai vállalkozások voltak a legkapósabbak, de a tartalomelőállításra, játékra, egészségügyre és biztonsági megoldásokra koncentrálló startupok közül is sokan elkeltek. A cégek székhelye alapján az Európai Unióból kifelé igyekvő Egyesült Királyságban volt a legnagyobb élet. Kérdés, hogy a két éven belül tervezett kilépéssel mennyire lesz képes megőrizni London például a pénzügyi startupok európai centrumjaként.

Egyelőre fut a szekér

Úgy tűnik, addig, ameddig a legújabb tech lufi nem éri el Európát, és az uniós startupokat sem szippantja be a "vanity metrics" trend, vagyis a látványos, de nulla gyakorlati értékkel bíró eredmények favorizálása, addig Európa komoly versenyzővé válhat a regionális startup-háborúban.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.