Önjáró drónok kutathatják fel az erdőben eltévedt turistákat.

A vezető nélkül közlekedő légi járművek, azaz közkeletű nevükön drónok számos szerepben megmutatták már magukat. Ellátnak logisztikai feladatokat, lehet rájuk számítani a földművelésben, több világmegváltó technológiai ötlet alapoz rájuk, a szabadidős és sporttevékenységekről nem beszélve. Egy svájci kutatócsoport most olyan célt talált nekik, ami hasznos és életmentő is lehet, de a működésbe hozásához komoly tudományos munkára van szükség.

Autonóm keresés az erdőben

A projekt kiindulási pontja olyan drónok megalkotása volt, amelyek önjáróan képesek végigrepülni egy erdei ösvényen. Kirándulók százezrei tévednek el a világ erdőségeiben: csak Svájcban évente több mint 1000 segítségkérő telefonhívás fut be a mentőszervezetekhez. Az elképzelés szerint a drónok kiváló társai lehetnének a mentőcsapatoknak, mivel nagy számban bevethetők, olcsók, gyorsan rendelkezésre állnak és nem fenyegeti őket a sérülés veszélye, ami egyébként gyakran hátráltatja a kutatást.

Az ötlet remek, de ahogy ilyen esetekben lenni szokott, a megvalósítás rendkívül bonyolult. A drónok a különböző alkalmazási területeken eddig kizárólag fix útvonalon, vagy közvetlen irányítás alatt repültek. Az akadályokkal, sok tárggyal megtűzdelt terepen (pl. erdőben) való autonóm, azaz önálló közlekedésük még nagyobb kihívást jelentett a kutatók számára, akik végül egy teljesen új, mesterséges intelligenciát használó szoftver megalkotásával oldották meg a problémát.

A Deep Neural Network (DNN, Mély Idegi Hálózat) névre elkeresztelt rendszer egy olyan számítógépes algoritmust használ, ami az agy tanulási folyamatához hasonlítható a legjobban. A szoftver előre megadott minták alapján irányítja a drónt, így az elakadások nélkül képes végigrepülni a kívánt útvonalon.

Bekamerázott útvonal

Az említett minták beszerzését úgy oldották meg, hogy a kutatók a három fő irányt (jobb, bal, előre) figyelő kamerát rögzítettek a sisakjukra és ezzel járták be a svájci Alpok hegyi ösvényeit. A bejárást követően 20 ezer felvétel született, amit betápláltak a DNN-be, majd a drónok már ez alapján próbáltak végigrepülni olyan útvonalakon, ahol addig még soha nem jártak.

Azt eredmény meglepően jó lett: a járművek az esetek 85 százalékában eltalálták a helyes irányt, ami még az emberi tesztcsoport esetében sem volt több 82 százaléknál. A tudósok szerint óriási előrelépésnek lehetünk tanúi, hiszen a deep learning, illetve a mesterséges intelligencia alapú kutatások során eddig egyszer sem sikerült az eredményeket kültéren, egy ilyen, vagy ehhez hasonlóan komplex feladatban kamatoztatni. A drónok gyakorlati, rutinszerű alkalmazása persze még évekre van, de a svájci csapat máris a következő lépésen, az emberek felismerésének lehetőségén gondolkodik.

Konzumer tech

Microsoft: közelednek a választások, az oroszok is beindultak Amerikában

A szoftvercég szerint a külföldi befolyásolási kísérletek egyelőre lassabban bontakoznak ki, mint az előző két elnökválasztás idején, de az Ukrajnának nyújtott támogatás aláásása már javában zajlik.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.