Rövid nyelvi fordítási, kézírás-felismerési és közlekedésitábla-értelmezési feladatokat lehet elvégezni. És még egy kis jutalom is jár az önkénteskedésért.

A Google jelentős AI-képességekkel rendelkezik, például a Google Photos egyik nagy erőssége a mögötte rejlő mesterséges intelligencia, ami a képek céltalan, és főleg végtelen rendezgetésétől mentesíti a felhasználót. De említhetnénk a Google által fejlesztett Deepmindot is, mely tavasszal legyőzte az egyik legerősebb profi gójátékost.

Vannak azonban olyan területek, amiben a vállalat még mindig az emberi munkára kénytelen támaszkodni. Például rövid nyelvi fordítási, kézírás-felismerési és közlekedésitábla-értelmezési feladatok esetében továbbra is a humán erőforrás a legmegbízhatóbb. Ezt felismerve jelentette be a vállalat Crowdsource nevű androidos appját, amivel bárki részt vehet ebben a munkában.

A mikrofeladatok egyenként nem igényelnek 5-10 másodpercnél több munkát, bármikor bele lehet fogni, ha van egy röpke szabadideje az embernek.” - olvasható az alkalmazás leírásában – „Minden alkalommal, amikor a felhasználó segít, azzal a tudattal teheti ezt, hogy egy kicsit jobb hellyé tette az internetet a közössége számára.

Persze ne legyenek illúzióink, az ingyenmunkából leginkább a Google profitál. A vállalatnak így nem kell sok száz főt felvennie tesztelői munkakörbe, elvégzi a feladatot az internet népe is – ingyen.

Munka akad bőven

A keresőóriás angol-francia fordításában rengeteg nyersanyag áll rendelkezésre, ezen alapulva igen jó fordítások készíthetők, árulta el a vállalat. Ugyanakkor ez közel sem igaz minden nyelvre. Még egy kevés új fordítás és a korábbi fordítások ellenőrzései is sokat érnek: ezáltal fejlődik ugyanis a nyelvek közötti interpretálás minősége.

Évek óta kínál hasonló lehetőségeket a Google azok számára, akik szívesen vesznek részt az ilyen jellegű munkákban. A Google Maps például elfogadja használói javításait, de ugyanígy lehetőség van a Google Translate „contribute a better translation” funkciójával javítani a már létező fordításokon (e sorok írója is többször élt már a lehetőséggel).

A vállalat Recaptcha szolgáltatása a nehezen olvasható szövegekkel tartja távol a robotokat online szolgáltatásaitól. Az emberi feldolgozás révén előállít eredményekkel pedig jobban megérthetővé váltak a Google Books szavai vagy a Google Maps utcanév táblái, és útjelzései.

Nem egyedi jelenség

Manapság meglehetősen nehéz távol maradni a fentihez hasonló önkéntes tevékenységektől. Bármit rendelünk például az Amazontól, az segítséget jelent az amerikai vállalatnak abban, hogy milyen ajánlásokat érdemes a többi vásárlója felé alkalmaznia, illetve, hogy milyen árakkal dolgozzon. Egy – már hazánkban is elérhető - Netflixen nézett film hasonló adatokkal szolgál az üzemeltetőnek, de a sor sokáig lehetne folytatható.

A vállalatok szolgáltatásainak, felhasználói kezelőfelületének jobbá tételét gyakran tényleg ingyen végzik el a felhasználók. A Google azonban ezúttal egy kis jutalmat is felajánl azoknak, akik igazán aktív résztvevői a közösségi munkának. A Crowdsource pontokat ad az elvégzett feladatok után, bizonyos mennyiséget követően pedig jutalomképpel ösztökéli a további tevékenykedésre őket.

Emellett pedig a Google Maps Local Guides programjának keretei között a magas szintet elérők számára egy terabyte-nyi ingyenes Google Drive online tárhelyet nyújt. Ami egészen zseniális húzás: a szolgáltatást így is, úgy is üzemeltetnie kell a vállalatnak, néhány (tíz)ezernyi extra, nagyrészt várhatóan amúgy is kihasználatlanul maradó virtuális tér beígérésével szinten ingyen veheti rá felhasználóit a feladatok elvégzésére. 

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.