A Berkeley egyetemen fejlesztették ki a technológiát a MIT-tel és a Microsofttal közösen. A sorozatgyártásra még várni kell.

Sokan szenvednek valamilyen látási rendellenességtől. A leggyakoribb probléma a távollátás, amit jellemzően olvasószemüveggel korrigálnak. Ám a szemüveg elveszik, eltörik, épp nincs nálunk. A kaliforniai Berkeley egyetemen egy kutatócsoport most megtalálta a megoldást: látási rendellenességet korrigáló kijelzőt fejlesztenek a Microsofttal és a Massachusetts Institute of Technologyval közösen.

Az eljárásról egyelőre annyit tudni, hogy a kijelző elé helyeznek egy vékony szűrőt, amelyen egyenletes eloszlásban apró lyukak vannak. A háttérben egy algoritmus módosít minden egyes képpontot annak megfelelően, hogy a képernyőt nézőnek milyen szemproblémája van, azaz milyen szemüveget használ. A képernyő előtti szűrőn át már ez a módosított fénysugár jut a szembe, ahol éles képet rajzol ki.

Úgy működik az egész, mintha a szemromlás irányát megfordítanák – állítja a kutatás egyik vezetője, Brian A. Barsky professzor. Az új technológia előnyeként egyébként nem is azt emelik ki a kutatók, hogy megszabadítja a szemüvegtől a képernyők előtt dolgozókat, hanem hogy az olyan látási problémákkal küzdőknek is segít, melyeket szemüveggel vagy kontaktlencsével csak korlátozottan lehet korrigálni. Ráadásul kiküszöbölhető az ún. szférikus aberráció is, amit az okoz, hogy a lencsék vastagsága nem egyenletes, ezáltal különböző részeiken másként törik a fény.

A különböző módszerek eredményei. A bal oldali eljárást fejlesztik a Berkeley egyetemen

Ennek az eljárásnak a korábbi hasonló kísérletekkel szemben állítólag az a nagy előnye, hogy úgy javít a kép élességén, hogy közben nem rontja a kontrasztot (lásd a mellékelt ábrát).

Persze a kutatók is hangsúlyozzák, hogy rendkívül sok problémát kell megoldani ahhoz, hogy használható kijelzők készüljenek. Például azt, hogy jellemzően nem mereven tartott fejjel nézzük a képernyőt, hanem jobbra-balra, előre-hátra, és a képernyőn is hol ide, hol oda nézünk, azaz az kijelzőn megjelenő kép és a szemünk távolsága folyamatosan változik.

A kutatók azonban úgy vélik, szoftveresen megoldható a fej mozgásának, és ezáltal a fókusztávolság változásának a nyomon követése. Bár be kell kalkulálni azt is, hogy az ember önkéntelenül korrigálja a tartását, például a tárgy és a szeme távolságát, ha érzékeli, hogy valamit nem lát tisztán.

És van még egy korlátja a technológiának: egyelőre csak egy ember szeméhez lehet igazítani a kijelzőt. A kutatás eddigi eredményeit augusztusban a vancouveri Siggraph-on mutatják be a kutatók.

Piaci hírek

Az Adobe beengedné magához az OpenAI technológiáját

Jönnek a videós Firefly modellre épülő eszközök a Premiere Próba, miközben a gyártó már vizsgálja a külső MI-fejlesztőkkel való partnerség lehetőségeit is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.