Egy véletlennek köszönhetően hullott le a lepel egy kísérleti készülékről.

Évek óta hallunk a kijelzőjénél összehajtható telefon koncepciójáról; már idén januárban azt írtuk, hogy az év vége előtt megjelenhetnek az első ilyen készülékek. A Samsung az OLED technológia rugalmasságára támaszkodva kísérletezik ezzel a – vitathatatlanul – forradalmi fejlesztéssel, de amilyen egyszerűnek tűnik maga az elgondolás, annyira összetett feladat kereskedelmi forgalomban kapható terméket előállítani belőle. Most azonban úgy tűnik, hogy a dél-koreaiaknak sikerült átvágni a gordiuszi csomót.

Praktikus előnyök

Egy sor kihívás akadályozza a kijelzőjüknél összehajtható okoskészülékek létrejöttét. Leginkább az elektronikai eszközök rugalmassága, illetve fizikai paramétereik változásával szembeni tűrésük hiánya gátolta meg a szokatlan kialakítás létrehozását. Ügyes kialakítással persze el lehetne érni, hogy a hajtásvonal alá ne jusson digitális áramkör, vagy csak olyan, amely kibírja az akár sok ezerszer jelentkező fizikai igénybevételt.

Szokatlan, és így figyelemfelkeltő külseje mellett lenne praktikus előnye ennek a kialakításnak: ha telefonunkat, tabletünket fele akkorára össze lehetne hajtani, akkor ugyan a vastagsága duplázódna, viszont sokkal jobban elférne zsebünkben. Napjaink okos eszközei amúgy is olyan vékonyak, hogy nem okozna különösebb problémát az összehajtás miatt kétszeresére hízó vastagság.

A Samsung egy ideje már érdeklődik a kevésbé merev készülékdesign iránt. Az elmúlt években több olyan szabvány bejegyzését is kezdeményezte, mely ilyen jellegű készülékek létrehozásának kísérletét feltételezte. Például a 2015-ben bemutatott design nem csak az összehajthatóvá tehető okostelefonok eljövetelének ígéretét hordozta, hanem azt is, hogy ezek a mobil eszközök egyszer papírtekercsszerűen feltekerhetőek lesznek (ilyennel egyébként az LG is próbálkozott).

Azóta azonban nagy a csend ezen a téren, legalábbis a nyilvánosság felé nem kommunikált gyakorlatilag semmit sem a vállalat (egy tavaly novemberi szabadalom-bejegyzés azért árulkodó).

Egészen mostanáig

Alig pár héttel azután ugyanis, hogy a koreai hatósági minősítést megkapta, a vállalat technikai terméktámogatással foglalkozó egyik oldalán felbukkant az SM-G888N0 nevű termék. Ez a kódnév egyik, már létező Samsung készülékhez sem kapcsolódik, korábban a Galaxy X (Project Valley) pletykák kapcsán bukkant fel.

Az idén nyáron bemutatott nyújtható és hajlítható OLED kijelző is arra enged köveztetni, hogy valami nagy dobásra készül a dél-koreai elektronikai konszern. A Los Angeles-i SID show-n a Samsung Display által felfedett információk szerint már hónapokkal ezelőtt előrehaladott állapotban volt az a 9,1 inches, nyújtható OLED kijelző, mely igény szerint hajlítható, felhengerelhető, deformálható szinte bármilyen módon úgy, hogy az eszköz továbbra is működőképes marad. Szemben a már létező rugalmas OLED-ekkel, melyek csupán egy irányban téríthetők el a síktól, a dél-koreaiak fejlesztése minden irányban hajlékony.

Ha a fenti értesülések valódinak bizonyulnak, akkor akár már a – szokásos módon - január elején megrendezésre kerülő Las Vegas-i CES-en bemutatkozhatnak az első készülékek. Kétségtelenül az utóbbi idők legnagyobb durranását hoznák el a Consumer Electronics Show-ra.

Minden extremitása ellenére nem csak a Samsung az egyetlen, amely ezzel a kijelzőtípussal foglalkozik. Szintén meg nem erősített értesülések szerint az LG még az idei év vége előtt le fog gyártani 100 ezer, kijelzőjénél összehajtható eszközt. Egyes források szerint a kisebbik dél-koreai gyártónak ráadásul fejlettebb technológia áll rendelkezésére, mint nagy riválisának. És azt is tudni vélik a jól értesültek, hogy az LG nyitott fejlesztésének megosztására, szemben a Samsunggal, mely – a kezdetekben egészen biztosan - nem licencelné tovább a hajlítható kijelzős okostelefonok, tabletek szabadalmát, saját magának megtartva technológiai előnyét.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.