Ha valaki, a system administrator, azaz a rendszergazda mindent tud, amit a hálózatban garázdálkodunk. Ő a titkos sötét hatalom. És pénteken lesz a világnapjuk. Félelemmel vegyes tisztelgés.

Nem a legjobban fizetett IT-állás, a dolgozók sokszor úgy kezelik, mint a takarító személyzetet, jön, eltakarít, eltűnik. Ha nincs rá szükség – és látszólag általában nincs –, láthatatlan.

Ki a leghíresebb rendszergazda? Egyesek szerint Edward Snowden, aki néhány dokumentummal alaposan átrendezte világunkról alkotott képünket. Ez persze erős sarkítás, mert egyrészt Snowden sem rendszergazda volt, másrészt a rendszergazdákra nem az a jellemző, hogy zsákszámra hordják ki cégüktől a bizalmas infókat.

Az azonban többé-kevésbé igaz – ha közhely is –, hogy elvileg megtehetnék. Ha utólag ki is derülne, hogy rajtuk keresztül szivárogtak ki adatok, az többnyire már késő lenne. Szóval félelmetes erő van a kezükben annak ellenére, hogy most már vannak eszközök az ellenőrzésükre.

Láthatja a levelezést, az adatforgalmat, rálát bárki tevékenységére, hozzáfér a dolgozók munkaállomásaihoz – ráadásul úgy, hogy közben nem is tudjuk: ott van velünk. És a cloud computing elterjedése a kiemelt jogosultságú felhasználók – köztük a rendszergazdák – kezébe még félelmetesebb hatalmat ad.

De ki is a rendszergazda?

Következzen öt alaptípusa. A típusok persze önkényesek, tetszőlegesen lehet bővíteni a listát.

Sysadmin Day 2014, Budapest

Világszerte tizenöt éve, itthon öt éve rendezik meg a rendszergazdák megbecsülésének világnapját, a Sysadmin Dayt. A HWSW és a HUP idén is összehívja a hazai rendszergazda-közösséget, hogy július 25-én, pénteken együtt ünnepeljenek a margitszigeti Holdudvarban. A korábbi évekhez hasonlóan izgalmas, szórakoztató programsorozatra számíthatnak kikapcsolódni vágyó kollégák. Lesznek érdekes szakmai előadások, lesz szórakoztató műsor Hajós András jóvoltából, és ki lehet próbálni majd a közeljövő egyik legígéretesebb kütyüjét, az Oculus Riftet is egy autóverseny keretei között. A szervezők nyereményjátékokkal és kvízekkel is készülnek. Egy kis ízelítő itt a tavalyi rendezvényről.
Helyszín: Holdudvar, Margitsziget Regisztráció itt: sysadminday.hu Belépődíj: 1600 Ft

1. A félelmetes. Ám mégis szükség van rá, nagyon is – és ezzel a rendszergazda is tisztában van. Nélküle nem működik a hálózat, az adatbázis, a szerver, a nyomtató, az e-maill... Egyszóval nélküle megáll az élet. Az idejét is inkább a gépek körében tölti, az embereket kerüli. Ha önkéntest keresnek a hétvégi szerverfrissítés végrehajtására, ő azonnal jelentkezik. Ám ennek ára van: észrevétlenül képes megjavítani a felhasználó gépét, de észrevétlenül változtathatja meg a jelszavát is.

2. A természetes útakadály. Az előző ellentéte. Ellensége minden változásnak, hacsak nem maga kezdeményezte (többnyire a munkája kényelmesebbé tételéért). Bármilyen változás merül is fel, mindig előkerül a tarsolyából az obligát válasz: ez nem lesz jó. És persze magyarázattal is szolgál: túl sokba kerül, hosszadalmas a bevezetése, lassan tanulják meg a dolgozók stb. És ilyenkor érezteti is a szakértelmét: rajta kívül, aki testközelből ismeri a rendszerek lelkét, senki sem mért az adott kérdéshez.

Létezik egy sajátos altípusa, akitől a "nem az én feladatom" vagy "nem az én kompetenciám", "nem az én hibám" mondatokról lehet felismerni,. Ha felmerül valami tennivaló, ő az első, aki rá tud mutatni arra, akinek meg kellene csinálni. Az ujja ilyenkor sohasem mutat maga felé.

3. A support-robot. Azt teszi, amit kérnek tőle, sem többet, sem kevesebbet. És persze mindezt úgy, hogy érezd: nem vagy méltó arra, hogy rád pazarolja az idejét. Ha azt kéred, telepítsen egy új nyomtatót, megteszi, de ezzel munkáját letudottnak gondolja. Nem akar beavatni a használat finomságaiba, nem készít fel arra, hogy apróbb fennakadásokat elháríts. A tudását megtartja magának, az az ő tőkéje, amit nem is akar elszórni. Még a végén felismernéd, hogy fölösleges. Pedig dehogy is az, hiszen ő az, aki majd' mindent tud a rendszerről.

4. A geek. Nem is igazi rendszergazda az, aki nem geek. A rendszergazda ugyanis nem társasági lény, az embereket inkább kerüli, ezért szívesebben tartja a kapcsolatot e-mailben, chaten, mint személyesen. Telefonálni sem szeret. Intelligenciáját inkább a különböző eszközök kiismerésére használja.

5. Csak a kedvenc operációs rendszere létezik. A Linuxra VAGY a Windowsra VAGY az OS X-re VAGY ... esküszik, és csak arra. Ha óvatlanul érdekődést mutatsz, képes lenne órákig beszélni róla, ha a fenti esetek valamelyike (félelmetes/support-robot/geek) vagy épp mindegyike nem állna fenn. Ha nem osztod az általa preferált oprendszer iránti már-már vallásos áhítatát, nem is vagy méltó arra, hogy kiérdemeld a segítségét. Ebből következően sok rendszergazda számára kín az élet, ha a munkáltatója rendszerében nem a első-legjobb kedvenc operációs rendszert alkalmazzák.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.