Egyre több helyen szerelik fel a rendőröket kamerával, ami a statisztikák szerint rendkívül jó eredményeket hoz. A felvételek tárolása azonban informatikai, jogi és pénzügyi problémákat is felvet.

Azokon a területeken, ahol a rendőröket testen hordható kamerákkal látták el, kivétel nélkül pozitív változásokat tapasztaltak. Ennek következtében a kamerapiac ezen szűk szegmense igen jó növekedési pálya előtt áll. Ráadásul nem is a kamerákban van az igazi üzlet, hanem az azokkal készített felvételek kezelésében és tárolásában. Utóbbiak miatt nem is annyira könnyű vagy olcsó a rendszer bevezetése, üzemeltetése.

Visszatartó lencsék

Rendőrök által hordott kamerával jelenleg leginkább az Egyesült Államokban van esély találkozni, bár Európa egyes országaiban és a világ más pontjain is elindultak úttörő kezdeményezések. Ami az USA-t illeti, a piacon gyakorlatilag egyeduralkodó két nagy szállító összesen közel százezer eszközt szállított már le mintegy tízezer helyi rendőrségnek.

Sok helyen már több éve működnek az első rendszerbe állított eszközök, így már megbízható adatok állnak rendelkezésre a technika hatékonyságáról. Általánosságban elmondható, hogy a különböző régiókban és eltérő intenzitással bevetett kamerák egyöntetűen pozitív változást hoztak. Az eljáró rendőröknek sokkal kevesebbszer volt szükségük erőszak használatára munkájuk során: általában harmadával-felével csökkent ez az arány a kamera nélküli állapothoz képest. A beszámolók szerint a rendőrrel szemben álló félnél már az is nagy magatartásbeli változást okoz, ha közlik vele, hogy felvétel készül az intézkedésről. Az előbbi mutatónál is jobb, nagyjából 70-80 százalékos visszaesés volt az állampolgári panaszoknál. A felvételek ugyanis sok esetben "elrettentették" az eljárás alá vont személyeket attól, hogy kitalált, eltorzított történetekkel próbálják jogi úton támadni a hatóságot.

A meggyőző mutatók mellett egy-egy tragikus esemény is fűti a szegmens növekedését. A tavaly augusztusban Ferguson városában történt, nemzeti szintű tiltakozási hullámot kiváltó halálos incidenst követően például az egyik szállítónál majdnem megkétszereződött a próbaeszközöket igénylő rendőri egységek száma.

Járulékos költségek

Ezek a speciális feltételeknek megfelelő miniatűr kamerák alapból sem olcsók, ám a bevezetésük után a rendszer fenntartása még több kerül. Az amerikai Birmingham városa például 319 eszközt állított szolgáltatba, és miközben a kamerák darabjáért nagyjából 500 dollárt fizettek, az öt évre szóló, a felvételek tárolását és kezelését is magában foglaló szerződés a szállítónak mintegy 890 ezer dolláros bevételt biztosít.

A felvételek nem folyamatosan készülnek, hanem csak akkor, ha a rendőr úgy látja, szükség van a videózásra. Ez egy-egy műszak esetében 60-90 perc felvételt jelent, ám még ez a mennyiség is képes nagyon gyorsan kezelhetetlen mennyiségű adattengerré duzzadni. Ezért is kínálják a kamerákat teljes háttérszolgáltatással a szállítók. Az egyik cég az Amazon, a másik a Microsoft felhős tárolómegoldására támaszkodva alakított ki a biztonsági- és menedzsmentkövetelményeknek megfelelő online rendszert. Ide a hatóságok automatikusan feltölthetik a felvétleleket, azokat a keresést segítő metaadatokkal láthatják el, illetve természetesen azt is beállíthatják, kiknek legyen jogosultsága a hozzáféréshez.

Hogy az adatok tárolása és menedzselése mennyire fontos része az üzleti modellnek, arról egészen tiszta képet rajzolnak a bruttó profitráták. Míg az eszközök eladásánál ez a mutató 15 százalékos, addig a szolgáltatási résznél ugyanez meghaladja az 50 százalékot.

Technikai, jogi problémák

Ezeket a cloudban futó rendszereket természetesen össze kell hangolni a rendőrségnél üzemeltett informatikai megoldásokkal, hogy a digitális állomány rendszerezése összhangban legyen a fizikai formában tárolt bizonyítékokkal. Ez egyrészt nem feltétlenül könnyen, vagy éppen gyorsan megoldható feladat, másrészt a testkamerás fejlesztés költségeit járulékosan újabb összeggel terheli meg.

De nincsenek könnyű helyzetben a rendőrségnél azok sem, akiknek dönteniük kell arról, hogy meddig tárolják a felvételeket. A súlyos büntetéssel járó bűncselekéményekhez kötődő anyagoknál nincs mérlegelés, meg kell őrizni a bizonyítékokat, ám más esetekben sem a jogszabályok, sem a jogászok nem adnak egyértelmű választ. Utóbbi leginkább abból fakad, hogy a bizonyítékok kezelésének törvényi háttere lemaradt a technológiai fejlődés mögött. Ráadásul az USA-ban államról államra eltérőek a betartandó szabályok.

A jelenleg meglévő problémák legnagyobb része azonban előbb vagy utóbb felszámolható. A piac növekedése és a technológiai fejlődés lenyomja a kamerák és a tárolás költségeit is. A jogalkotóknak is lépniük kell, hiszen nem ragadhatnak az előző században örökké. Bár ettől továbbra sem lehet majd minden pofon mellé egy rendőrt állítani, de az valószínűsíthető, hogy a testkamera a legtöbb helyen szériafelszereléssé válik. A cloud tárhelyszolgáltatók legnagyobb örömére.

Cloud & big data

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.