A Jogtudományi Karon tanul, de már tanítja is egy speciális tanfolyamon a joghallgatókat. Az iLex és az IBM Cloud közös fejlesztése egy magyarul beszélő, jogi területen bevethető chatbot.

A hír igaz, csak nem Péterváron, hanem Moszkvában, nem Mercedeseket hanem Moszkvicsokat stb. – lehetne mondani a bevezető után. De itt azért jóval több az igazságtartalom: egy magyar startup, az iLex segítségével speciális tanfolyamot indított a Pécsi Tudományegyetem, hogy megismertesse a joghallgatókat a szakmájukhoz használható digitális technológiákkal. Ennek kapcsán pedig bemutatták a cég Lexi névre hallgató, mesterségesintelligencia-alapú oktatási eszközét is.

Bármennyire is nehéz elhinni, a jogi területen dolgozók munkáját is veszélyezteti a mesterséges intelligencia. Már évekkel ezelőtt születtek olyan tanulmányok (http://bitport.hu/szakmak-mennek-a-levesbe-a-digitalizacio-miatt), melyek szerint az egyszerűbb jogi problémák feldolgozását, szerződések megírását szép lassan átveszi a mesterséges intelligencia. Ráadásul sok esetben a munka lényegi részében is jobban teljesít az embernél: bonyolult perekben akár a stratégia felépítéséhez is segítségül hívják. Egyszerűen azért jó, mert az embernél gyorsabban tud sokkal nagyobb joganyagot feldolgozni, és olyan összefüggéseket is képes feltárni, amelyeket a jogászok nem feltétlenül látnak meg. A döntés persze még az ember kezében marad (bár egy kínai projekt http://bitport.hu/elesben-jon-a-kinai-minority-report.html már azt is a gépre bízná.)

A jogászok jövője vagy a jövő jogásza?

A Lexi egy olyan chatbot egyelőre csak a demonstrációs eszköz, amellyel bemutatható, hogy mikét jelenhet meg a digitalizáció, azon belül is a kognitív technológia a jog területén. Egyelőre arra alkalmas, hogy polgárjogi témában megválaszolja a hallgatók kérdéseit, minként lehet használni területén. A fentebb említett tanfolyamnak témája és egyben résztvevője is, ugyanis nemcsak a hallgatók kérdéseire válaszol, hanem maga is gyarapítja közben tudását, így egyre bonyolultabb kérdésekre tud válaszolni.

Az iLex a fejlesztés során az egyre általánosabb utat követte: a rendszerhez a fejlesztői környezetet és a tárhelyet is az IBM Cloud biztosította. Emellett hozzáférést kaptak az IBM kognitív szolgáltatásaihoz is. A chatbotot egyelőre csak az egyetemi előadókban használják, de a távlati terv az, hogy online elérhető szolgáltatássá fejlesszék. Ehhez azonban még sok tanulásra van szüksége. A rendszer felkészítésén az iLex jogi szakemberei mellett a Pécsi Tudományegyetem és a Budapesti Gazdasági Egyetem tanárai és diákjai is beszálltak a projektbe. A terv az, hogy a Lexi egy éven belül 1,8 millió jogi kérdést tud majd megválaszolni chatüzenet vagy online beszélgetés formájában.

Azt egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy mikor válthatja le a hús-vér ügyvédeket, és leváltja-e egyáltalán. Az iLex egyelőre ügyvédek, jogi szakemberek segítségével kínál nagyvállalatoknak és kkv-knak online ügyvédi szolgáltatást.

Cloud & big data

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.