Gondolta volna? Európa egyik legjelentősebb innovátora egy online vegyesbolt.

Itthon valószínűleg keveseknek mond valamit a Ocado név. A 2000-ben alapított brit vállalat kizárólag online rendelések alapján szállít ki élelmiszert, egyéb háztartási cikkeket, játékokat. A cég annyira jól működik, hogy mára nem csak a szigetország, de az egész világ egyik legnagyobb ilyen jellegű vállalkozása. A tavalyelőtti éves forgalom meghaladta az 1,1 milliárd fontot. Nem csoda, hogy mindent megtesznek azért, hogy logisztikai rendszerük a legmodernebb eszközökkel legyen felvértezve.

Az Ocado külön kutatási részleget tart fenn, hogy a raktározással kapcsolatos feladatokat könnyítő ötletekkel álljanak elő. A cég munkatársai több projekt kapcsán is szoros együttműködésben vannak több európai egyetem kutatói csoportjával. Ezek a kezdeményezések jobbára a 2013-ben útjára indított Horizon 2020 program égisze alatt működnek. Ez utóbbi a kontinens versenyképességét igyekszik javítani az innováció, kutatás-fejlesztés területén.

Finommechanika

Az egyik ilyen támogatott kutatási projektről érkeztek most friss hírek. A cél egy olyan robotkar kifejlesztése, amely a tárgyak sajátosságait figyelembe véve képes azokat A pontból B-be juttatni. Az Ocado munkatársai ezt a berlini műszaki egyetem kutatóival közösen tesztelik éppen.

 

 

A meglehetősen rövid bemutató talán elsőre nem tűnik akkora durranásnak, de ha fejlesztés sikeres lesz, robotoktól eddig nem tapasztalt rugalmasság és alkalmazkodókészség lesz a munka gyümölcse. Az Ocado esetében természetesen elsődleges szempont, hogy a mesterséges munkások csomagolása után ne ütődött almát, szétnyomot banánt, vagy összetört tojást kapjon a vevő. A cég nagyjából 50 ezer különböző cikket forgalmaz, és a cél az, hogy ezeket mind az adottságoknak megfelelően kezeljék a robotkarok.

A fenti videón látható szerkezet ujjait rugók és sűrített levegő segítségével állítják be a szűkséges keménységűre, majd ugyanezen mechanizmusokkal utasítják a kellő mértékű, de nem túl erős fogásra. A prototípust várhatóan egész évben tesztelni fogják abban a kísérleti raktárban, amelyet kifejezetten erre a célra rendeztek be.

Van mááásik!

Az Ocadónál nem a robotkarok telepítése lesz az első lépés az új, mesterségesen feljavított munkakörnyezet kialakításában. A vállalat raktáraiban a legmonotonabb munkafolyamatokat már most is gépek vették át, illetve egy másik kutatási projektnek köszönhetően a robotok már évek óta szó szerint segítő kezet nyújtanak a húsvér kollégáknak.

 

Egy 14-es kulcsot legyél kedves, Robi!

 

A SecondHands célja olyan ipari robotok kifejlesztése, amelyek a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás és a fejlett vizuális érzékelő rendszerek kombinációjának hála értelmes, hatékony segédei lehetnek a komplexebb munkákat végző emberi munkatársaknak.

Az egyszerű szerszámadogatástól a létrák mozgatásán át egy sor különböző támogató funkcióban megjelenhet majd. Ráadásul mindezt úgy, hogy a robot gyakorlatilag magától kitalálja, mit mikor és hogy kell csinálnia. De ha utóbbira valamiért nem is lenne képes, utasítások alapján gyorsan megértethető lesz vele az aktuális feladat. Legközelebb pedig már ennek a tapasztalatnak a birtokában hoz újabb döntéseket.

Feljavítani és nem lecserélni

A gépi rendszerek elterjedése bizonyosan munkahelyek megszűnését fogja hozni egyre több szektorban, de a 11 ezer főt foglalkoztató Ocado csoportnál igyekeznek egy egészséges egyensúlyt kialakítani a technológia és az emberi tudás ötvözésével. Ahogy a cég technológiai igazgatója fogalmazott: ha nem alkalmaznánk a legújabb megoldásokat, ennyien sem dolgoznának a vállalatnál, hiszen nem lennének versenyképesek.

Mivel a kapcsolattartás a vásárlókkal két pontra, a sofőrökre és az ügyfélszolgálat munkatársaira korlátozódik, így különösen fontosnak tartják ezeknél a humán tényezőt. Ezért például nem csetbotokkal váltották ki az ügyfélközpontot, hanem mesterségesintelligencia-megoldásokkal fejlesztették a rendszert, hogy arra támaszkodva könnyebben tudják a problémákat kezelni a kollégák.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.