A kereskedelmi bank nemzetközi akcelerációs programot indít, amelybe egy finn akcelerátort is bevon.

Konzervatív üzleti stratégiával is lehet, sőt kell innoválni és nyitni a fintech piac irányába – ez az üzenete az OTP Bank most bejelentett akcelerációs programjának, amelyben a bank kockázati befektetésekkel foglalkozó leányvállalatának, a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-nek is komoly szerepe lesz.

A bankfiókban is lehet digitalizálni

Az OTP sem akar lemondani a fintech cégek hozta innovációról. Csányi Péter, a bank Digitális Értékesítési és Fejlesztési Igazgatóságának ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy míg korábban a belső innovációra helyezték a hangsúlyt, szeretnének nyitni a friss ötletek felé is. Ugyanakkor a bank tartja magát a konzervatív stratégiájához, és mindaddig, míg arra egyértelmű igény van, szeretnék fejleszteni a fióki kiszolgálást is, de mellette a digitális térben is fejleszteni szeretnék a bankot.

A digitális stratégia követi azt, amit az OTP Mobil Kft. is képvisel: banki termékek digitalizálás mellett a bankhoz kötődő, de nem szoros értelemben vett banki szolgáltatások kifejlesztése is fontos irány. Csányi szerint az eddig elért eredmények is jók, például az online személyi kölcsön kifejezetten sikeres, idén a személyi hitelek 5 százalékát már online csatornán folyósították, de sikeres a moduláris számlarendszer (http://bitport.hu/az-otp-is-felszallt-a-fintech-vonatra.html) is.

Csányi hangsúlyozta, hogy továbbra is három területen kívánnak innoválni: fejlesztik a fióki kiszolgálást – erre hozta példának a digitális aláíró padok vagy a készpénzbefizető automaták bevezetését –, a digitális csatornákon történő kiszolgálást (például a smartbank szolgáltatás megújítása), valamint a nem banki szolgáltatásokat is, amit például az OTP Mobil NFC-s fizetési rendszere vagy a Simple-be épített egyéb szolgáltatások képviselnek.

Csak nemzetközi léptékben érdemes gondolkodni

Az OTP létrehozott egy belső csoportot, amely az innovációs ötleteket értékeli. De mivel a legéletképesebb fintech ötleteket hozó startupok nemzetközi térben gondolkodnak, az OTP is indít egy olyan akcelerációs programot, amelybe a nemzetközi színtérről akar bevonni a startup vállalkozásokat.

Bár a bank régiós lefedettsége jó, ehhez olyan segítséget is igénybe vesz, amivel túl tud lépni a régióhatáron: a finn Nestholma akcelerátor feladata lesz, hogy a világ minden tájáról ide vonzzon korai fázisú fintech startupokat. A kiválasztott vállalkozásoknak három hónapos támogatói programon kell részt venniük, melynek végén fel kell tudni mutatni legalább egy proof-of-conceptet, amelyet aztán a bank hálózatának segítségével valós felhasználókon tesztelnek majd.

A program konkrét témákat határozott meg, mondta Schenk Tamás, a bank digitális transzformációs projektjeiért felelős ügyvezető igazgató: családi bankolás, adattudomány (hatékony adatgyűjtés és -elemzés), automatizáció, belső kollaboráció, kis- és mikrovállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése, a VR, IoT és mobilitás hatékony alkalmazása, de a Nestholma javaslatára lesz egy amolyan "lepjetek meg" kategória is. Erre programra november 30-ig jelentkezhetnek a cégek.

A legjobbakba befektetnek

A továbbiakról Molnár András, a Portfolionnak a vezérigazgatója beszélt. A Portfolion a továbblépéshez hozta létre az OTP digitális kockázati tőkealapot, amely egyedi megállapodások alapján beszáll az akcelerátor programban részt vevő legígéretesebb cégekbe. Kisebbségi tulajdonsokként 100 ezer és 1 millió euró közötti befektetéssel támogatja meg a kiválasztott cégeket.

A Portfolion 6-8 éves távlatban gondolkodik, úgy számolnak, hogy ez a korai fázisú befektetés mintegy 12-24 hónapra biztosítja a fejlődést, és ha a startup nemzetközi porondon is ígéretes, a Portfolion további befektetők bevonását is segíti majd. Molnárék azzal számolnak, hogy tíz támogatott cégből átlagosan kettőből válhat regionális szereplő, és 3-4 cég jut el olyan termékig, amit például be tudnak építeni az OTP kínálatába.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.