Még ha nem is sokkal. Az Alibaba és a Microsoft MI-modelljével újabb mérföldkőhöz érkezett a mesterséges intelligencia fejlődése.

Januárban az Alibaba és a Microsoft is a Stanford egyetem által készített tesztnek vetette alá saját fejlesztésű MI-modelljét, amelynek célja a rendszerek természetes nyelvek feldolgozására vonatkozó képességeinek mérése volt. A Stanford Question Answering Dataset (SQuAD) egy speciálisan erre a célra összeállított adatkészlet, amelynek alapján a gépeknek összesen 500 Wikipedia-cikkre vonatkozóan több mint 100 ezer kérdésre kell minél alaposabb választ adniuk.

A teszt meghatározza az Exact Match (a pontos válaszok) értékelésére szolgáló viszonyszám értékét az átlagos emberi felhasználók esetében, vagyis az MI-knek ezt kell megközelíteniük vagy akár meghaladniuk, hogy a humán képességekkel összevethető szövegértési kompetenciáról beszéljünk. Ez egészen idáig nem jött össze nekik, azonban az Alibaba és a Microsoft rendszere most első ízben megugrotta az emberi adottságokra reflektáló 82,304 pontot.

Ez a belépő a gyakorlati felhasználásba

Az Alibaba mesterséges intelligenciája egészen pontosan 82,44, míg a Microsoft rendszere 82,65 EM-pontot ért el. Ezzel mindkettő sikeresen vette az akadályt, bár az Alibaba most azzal haknizik, hogy a világon elsőként az ő MI-je volt képes meghaladni az emberi teljesítményt – ez annyiban igaz is, hogy az Alibaba végső pontszámát egy nappal korábban véglegesítették a Microsofthoz képest, de a gyakorlatban ez egy megosztott első helyet jelent.

A teszt jelentősége abban áll, hogy az MI-k ezzel már nagy pontossággal képesek értelmezni az egzakt módon, de számtalan lehetséges megfogalmazásban feltett kérdéseket. (Arról, hogy ez technikai szempontból mennyire bonyolult dolog, legutóbb a gyerekek által használt hang alapú vezérlés kapcsán írtunk.)

Az Alibaba természetes nyelvek feldolgozásával foglalkozó vezető kutatója szerint a mostani eredmény nyomán már elmondhatjuk, hogy az olyan kérdésekre, mint mondjuk a "mitől esik az eső", a gépek ma már nagyon nagy pontossággal képesek válaszolni. A technológia ezután lépésről lépésre alkalmazható lesz egy nagy csomó felhasználási területen, mint amilyen az ügyfélszolgálati tevékenység, a múzeumi vezetés vagy az orvosi tanácsadás – a lényeg nyilván az, hogy a folyamatokban minden esetben drámaian csökken az emberi támogatás szükségszerűsége.

Megállíthatatlanul fejlődnek, de van is hova

Teljes sci-fi-őrületre azért még ne számítsunk, hiszen a technológiák gyakorlati implementációja csak hosszabb távon valósul meg. Ráadásul más – ugyancsak kínai – kutatások arra figyelmeztetnek, hogy az MI-rendszerek félelmetes adatfeldolgozó képességük és tanulási sebességük ellenére sem okosabbak egy 6 éves gyereknél. Bár léteznek olyan modellek, amelyek nulláról indulva és saját magukat tanítva, néhány óra alatt képesek lesznek elverni a legjobb emberi sakk- vagy gójátékosokat, ezek is a meghatározott gondolkodási sémák szerint működnek.

A kínai fejlesztésű AI-MATHS vagy a japán Torobo robotok például azért hasaltak el tavaly a helyi gimnáziumi matematika felvételiken, mert esetenként nem tudták értelmezni a szöveges feladatokat, amelyeket amúgy lazán képesek lettek volna megoldani. Ez nem jelenti, hogy a későbbiekben sem sikerül majd a dolog, hiszen a rendszerek gyors ütemben tanulnak és fejlődnek. A természetes nyelvek feldolgozása viszont olyan terület, ahol a gépek és az emberek teljesítménye között a látványos eredmények ellenére is még nagyon nagy a különbség.

Cloud & big data

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.