Az eredeti terv az volt, hogy már januártól kizárólag ezen a csatornán lehet bonyolítani a közbeszerzéseket.

Elfogadta az Országgyűlés Lázár János miniszternek és Kósa Lajos frakcióvezetőnek (Fidesz) azt a módosító javaslatát, melyet november 7-én nyújtottak be az elektronikus közbeszerzést szabályzó törvényhez (2015. évi CXLIII. törvény): január 1-je helyett 2018. április 15-étől válik kötelezővé az elektronikus közbeszerzési rendszer használata. Az elektronikus közbeszerzési rendszer (EKR) bevezetésével a magyar törvényhozás egy uniós előírásnak tesz eleget: az EU irányelve szerint legkésőbb 2018. október 18-ig minden tagállamnak biztosítania kell az elektronikus úton történő kommunikációt valamennyi közbeszerzési eljárásban.

Fokozatos lesz az átállás

Az EU-s irányelv három alapvető követelményt fogalmaz meg. Biztosítani kell (1) a hirdetmények elektronikus formában történő feladását; (2) a közbeszerzési dokumentumok elektronikus formában való rendelkezésre bocsátását, valamint (3) az eljárás menetében a teljes körű elektronikus kommunikációt. A teljeskörűség azt jelenti – fogalmaz a Lázárék jegyezte javaslat –, hogy az eljárás valamennyi szakaszában (ajánlat benyújtása, hiánypótlás, az eredmények közlése stb.) elektronikus úton kell folytatni a kommunikációt.

Magyarország az irányelv szellemében hozta létre a központi, egységes, állami, elektronikus közbeszerzési rendszert, az EKR-t, amely elkészült, jelenleg is folyik a tesztelése. A jövő áprilisi határidőig önkéntes alapon használható, de az eljárást el kell indítani párhuzamosan papír alapú dokumentumokkal is. Az eredeti határidő annyiban viszont megmarad, hogy – szintén önkéntes alapon – 2018. január 1-től már úgy lehet használni az EKR-t, hogy nem kell mellette papíralapú eljárást is indítani.

Ahogy a módosító indoklásában is megfogalmazzák, a rendszer bevezetésétől a kormány azt várja, hogy egyszerűbbek, átláthatóbbak és gyorsabbak lesznek a közbeszerzési eljárások, valamint csökkennek az eljárásokkal kapcsolatos adminisztrációs terhek. Az EKR emellett a közbeszerzési eljárások ellenőrzését is támogatja.

A módosítót egyébként Lázárék a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kérésére nyújtották be. A kamara szerint hosszabb átállási időt kell hagyni az átállásra, mert a közbeszerzési eljárások jelenleg teljes mértékben papíralapúak, így az érdekelteknek idő kell ahhoz, hogy az új rendszerhez akklimatizálódjanak.

Kockázatok az EKR-ben?

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter november 6-án kelt rendeletében a NEKSZT Kft.-t (teljes nevén: NEKSZT Nemzeti Elektronikus Közbeszerzési Szolgáltató és Tanácsadó Kft.) jelölte ki az EKR egyedüli működtetőjének. A NEKSZ jogelődje az Electool Közbeszerzési Szolgáltató Kft., melyet a nyáron vásárolt meg az állam félmilliárd forintért. Mint akkor megírtuk, az állam lényegében egy idén májusban alapított céget vásárolt meg.

Arról viszont már a HVG írt, hogy a novemberi miniszteri rendelettel lényegében egy kézbe került a közbeszerzési eljárások technikai lebonyolítása, amit a lap már önmagában is aggályosnak tartott a monopolhelyzet miatt.

Ennél sokkal nagyobb probléma azonban a lap szerint, hogy az NKESZ élére Csányi Istvánt nevezték ki, aki tavaly nyár óta tölti be a közbeszerzéseket felügyelő helyettes államtitkári pozíciót Lázár János minisztériumában. A helyettes államtitkár korábban annak az Ész-Ker Kft.-nek a szakmai irányítója volt (a cég közbeszerzési tanácsokat adott többek között önkormányzatoknak), melynek meghatározó tulajdonosa több ponton kapcsolódik Tiborcz Istvánhoz, a miniszterelnök vejéhez.

Csányi egyébként szakmai életrajza szerint tapasztalt közbeszerzési szakember. 1993-tól többször is dolgozott ilyen területen. 1993-tól a Belügyminisztérium Központi Beszerzési irodájának témamenedzsere volt, 1996-tól közbeszerzési döntőbiztos a Közbeszerzések Tanácsánál, 2014-ben pedig az ORFK közbeszerzésekért is felelős Központi Gazdasági Ellátó Igazgatóságának csoportvezetője.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.