Legfőképpen akkor, ha csak van, de senki sem használja. Kutatások szerint a fizikai szerverek negyede, a virtuálisoknak pedig a harmada kómában van.

Mik is volt a virtualizáció mellett a legfőbb érvek? Például az, hogy a hardveres erőforrásokat jobb hatásfokkal lehet kihasználni,és hogy szükség esetén gyorsan létre lehet hozni virtuális kiszolgálót. Egy hardverbeszerzés ugyanis a vállalatoknál bonyolult és hosszadalmas procedúra, a költségekről nem is beszélve.

Csakhogy a virtualizáció sincs ingyen. Ez különösen akkor szembeötlő, ha kiderül: a virtuális szerverek kihasználtsága cseppet sem jobb, mint a hardvereseké, sőt! Egy kutatás szerint minden harmadik virtuális szerver gyakorlatilag zombi állapotban van: miközben foglalja az erőforrásokat, és a fennntartásának is van költsége. Mondjuk a fizikai szerverekkel sem sokkal jobb a helyzet: negyedük leledzik kómában.

Aki rájön, korrigál

A Stanford Egyetem egy kutatója és az Anthesis Group egyik munkatársa számszerűleg is megvizsgálta, mi a helyzet ezen a téren. 2015 folyamán tíz adatközpont mintegy 16 ezer szerverét vizsgálta át kihasználtság szempontjából. Ebből jött ki az, hogy a fizikai szerverek 25 százalékát nem használják semmire, csak szép csendben zabálják az áramot. A kutatás akkor sorolta ebbe a kategóriába az adott szervert, ha azon a kutatást megelőző hat hónap során nem futottak hasznos számítások.

A szerzőpáros 2014-ben már elvégzett egy hasonló vizsgálatot, akkor a fizikai szerverek 30 százalékát minősítették zombinak, de mostani csökkenést nem a menedzsment hatékonyabbá válásával, inkább a nagyobb mintaméret pontosabb eredményével magyarázták. 2014-ben ugyanis csak négyezer szerverre terjedt ki a vizsgálat.

A kutatásnak azonban volt egy meglepő eredménye is: kiderült, hogy a virtuális szerverek kihasználatlansága még a fizikaiakénál is nagyobb: minden harmadik virtuális szerverről megfeledkeztek az üzemeltetők.

A kutatók az újabb vizsgálatok során megnézték azt is, hogy a szerverek menedzselésében feltárt problémák hatottak-e az üzemeltetők hozzáállására. A 2014-ben vizsgált szervereknél ismét lefuttatták a méréseiket. A legszembetűnőbb változás az volt, hogy a zombi szerverek aránya 34 százalékról 8 százalékra csökkent. Ez mutatja, hogy milyen eredményeket lehet elérni, ha a menedzsment érzékeli, mennyibe kerülnek a vállalatnak a zombi szerverek.

Mibe kerül mindez?

A zombi állapotban lévő szerverek meglehetősen költségesek. Egyrészt veszteséget okoz, hogy a beléjük fektetett tőke nem termel semmiféle hozamot. A költségeket persze árnyalja, hogy például az adott fizikai szerver mennyi idős, árát leírták-e, vagy még ketyeg rajta az amortizáció. A kutatók becslése szerint egyébként csak az USA-ban több tízmilliárd dollárnyi tőke heverhet parlagon emiatt.

A szoftverek további tételt jelentenek, és emiatt lehetnek a zombi virtuális szerverek akár drágábbak is, mint a fizikaiak. Egyrészt akár használják az adott virtuális szervert, akár nem, ugyanúgy ketyeg a licencdíja, ahogy azoknak a szoftvereknek a licenceit is fizetni kell, melyek ezeken a zombi szervereken futnak. Így akár az is kijöhet, hogy összességében a virtualizáció akár drágább is lehet, mint a virtualizáció.

A magukra hagyott szerverek emellett komoly biztonsági kockázatot is jelentenek, mivel rendszerint még a kötelező biztonsági frissítéseket sem kapják meg.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.