A digitális transzformációval együtt új biztonsági kockázatokkal is számolniuk kell a cégeknek. Csakhogy azokról a menedzsmentnek sokszor egyáltalán nincs információja. Solymos Ákos (QUADRON Rendszer Kft.) írása.

A cégek közel felénél a menedzsment semmilyen információval nem rendelkezik arról, hogy milyen IT-biztonsági és információbiztonsági kockázatok állnak fenn, és hogy milyen megoldási lehetőségek léteznek a kezelésükre.

Manapság minden üzleti folyamatot informatikai rendszer támogat, minden mindennel össze van kötve, és ezek az eszközök folyamatosan kommunikálnak egymással. Erre a problémakörre válaszolva a CIO Hungary 2016 konferencia fő témája a digitális transzformáció volt, amely azokkal a trendekkel foglalkozott, amelyek évek óta meghatározzák a vállalati informatikai rendszerek alakulását/átalakulását.

Jómagam is részt vettem a konferencián, ahol az első napon az izgalmas biztonsági témákat is felsoroltató szekció nyitóelőadását tartottam meg.

A digitális transzformáció kockázatokkal jár

Fontos, hogy a vállalatvezetők tisztában legyenek azokkal a lépésekkel, amelyekkel a szervezetek hatékony kockázatmenedzsment folyamatokat tudnak kialakítani. A kockázatok ismeretének, elemzésének, értékelésének, mérésének és visszacsatolásának részévé kell válnia a szervezet mindennapi folyamatainak. A digitális transzformáció, azaz a cégek informatikai rendszereinek átalakulása megköveteli, hogy az ezzel a változással járó kockázatok a vezetők számára is ismertek legyenek.

Az internet, a technológiák rohamos változása és fejlődése sajnos nem a biztonság növekedését hozza magával. A komplex IT-rendszereknek, valamint az internetre kötött felhasználói eszközök tömeges megjelenésének, valamint a támadók, az interneten és a fizikai valóságban tevékenykedő bűnözők összefogásának és térnyerésének (például a zsarolóvírusok mindenkit érintő problémája) azt kellene előrevetítenie, hogy a szervezetek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, a proaktív védekezésre, a kockázatmenedzsmentre és kockázatkezelésre. Ez a trend azonban mindezidáig még nem indult el.

Solymos Ákos
CISM, CRISC, ISO27001LA, Quadron Rendszer Kft.

A szerző tíz évig dolgozott a bankszektorban IT-biztonsági szakértőként, három éven át töltötte be az Erste Bank CISO pozícióját. 2015-től vezeti a tanácsadói szolgáltatásokat a Quadron Kft-nél

Az előadásomban a jelenlevők között elvégeztem egy gyors felmérést, amely igazolta a fenti állítást, hiszen a résztvevők fele nyilatkozott úgy, hogy egyáltalán nem foglalkozik külön a menedzsment a szervezet információbiztonsági és IT biztonsági kockázataival. Ez komoly aggályokat vet fel, hiszen ebből azt feltételezhetjük, hogy a menedzsment tagjai és a döntéshozók közel fele nincs tisztában a szervezet üzleti létét jelentő informatikai rendszereket és adatokat fenyegető kockázatokkal és azok kezelésének lehetőségével és fontosságával.

A helyzet fokozódik...

Márpedig a helyzet fokozódik. Reflektorfénybe került a biztonság, a sajtóorgánumok napi szinten adnak hírt nemzetközi és a hazai kibertámadásról vagy adatlopásról.

Az üzletmenet folytonosságának fenntartásához hatékony és biztonságos IT- és információrendszer kell. Véleményem szerint azok a vállalatvezetők, akik ezt figyelmen kívül hagyják, hatalmas hibát vétenek, amivel akár a cég működését is veszélyeztethetik.

A kibervédelem, a kockázatmenedzsment viszont olyan sokrétű téma, amit nem lehet egyetlen előadás vagy egy értekezés során bőven kifejteni, csupán a figyelmet a témára irányítani.

A tényleges munka – ebben tudunk segíteni mi is kollégáimmal – folyamatos kell legyen. Szakértő támogatással  gyorsabban fel lehet ismerni az üzletmenetet veszélyeztető informatikai támadásokat, és  hatékonyabb, cégre szabott kockázatmenedzsmentet lehet kialakítani

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.