Az amerikai keresőóriás ígéretet tett arra, hogy leállítja az eddig kvázi titokban zajló eljárást, melynek szükségességét a szolgáltatásminőség javításával indokolta - utólag.

Megbízható mobilszolgáltatás – a piac minden szereplőjének célja ennek elérése és fenntartása. Többek között a Google is tesz erőfeszítéseket ebben az irányban, hiszen azt szeretné, ha Android platformjának használói elégedettek lennének okostelefonjaikkal. Emiatt olyan eszközöket alkalmaz, melyeket nem feltétlenül köt(ött) a felhasználók orrára.

Vissza az egésszel

Pár napja számolt be a Quartz arról, hogy a Google akkor is gyűjti az Android tulajdonosok geolokációs adatait, ha azok kifejezetten letiltották ennek a gyakorlatnak az alkalmazását. A nemrég kipattant botrány kapcsán a közvélemény azonnal a magánszféra védelmének csorbulását vizionálta, és hiába állították az amerikaiak, hogy a szolgáltatásminőség fejlesztésén túl az így szerzett adatokat semmi egyébre nem használják, csak nem nyugodtak le a kedélyek.

Ez oda vezetett, hogy a Google kénytelen volt változtatni a gyakorlaton. A vállalat közlése szerint a szolgáltatás – legalábbis jelenlegi formájában – le lesz tiltva a hónap végétől. Vagyis még egy évet sem élt meg 2017. januári bevezetése óta. Az Android eszközök azóta gyűjtik az adott felhasználó közelében levő adótornyok címét és jelentik ezeket az adatokat a Google-nek. Függetlenül attól, hogy a felhasználó erre engedélyt adott vagy sem.

Mindez azért probléma, mert az adótornyok elhelyezkedésének folyamatos gyűjtésével bárki könnyen megtalálható a térben – még akkor is, ha SIM-kártyáját eltávolította készülékéből. Ennek tényét egyébként a Google is elismerte, noha kategorikusan leszögezte, hogy ilyen célokra sosem használták a rendelkezésükre álló információkat.

A Cell ID kódok használatával az üzenetküldés sebességét és teljesítményét akarta javítani a vállalat, közölte a keresőóriás egyik szóvivője. „A Cell ID adatait sosem alkalmaztuk hálózati szinkronizációs rendszerünkben” – magyarázkodott a Google képviselője.

Azért Kína az úr

Más területen is muszáj volt meghajolni a nála erősebb akaratnak az amerikai vállalat. Az Apple-lel együtt kénytelenek voltak eltávolítani alkalmazásboltjuk kínai változatából a Skype-ot. A közismert VoIP-kliens mobilos változatának elérhetősége annyira zavarja a helyi vezetést, hogy a helyi Közbiztonsági Minisztériumból „szóltak le” a Google-nek és az Apple-nek.

Míg az Apple egyszerűen eleget tudott tenni a kommunista rezsim követelésének, addig a Google esetében kicsit bonyolultabb a helyzet. Az Android alkalmazások ugyanis nem csupán a vállalat saját app boltjából tölthetők le, hanem számos – elsősorban, de nem kizárólag – kínai gyártó is rendelkezik ilyen szolgáltatással (például a Huawei). Ezek a Google-től viszonylag függetlenül működnek.

Piaci erőfölényével (vissza)élve Kína már idén januárban bejelentette, hogy csak a regisztrált alkalmazásboltok nyújthatnak szolgáltatást az országban, kvázi nagyobb ellenőrzést kényszerítve az óriási piacot kiaknázni igyekvő külföldi vállalatokra. Ennek tükrében már nem meglepő, hogy a Google-nek címzett felszólítás nem csak őt, hanem gyakorlatilag minden partnerét érinti; az összes, Google ökoszisztémába ágyazott alkalmazásboltból mennie kellett a Skype-nak.

Ennek a korlátozásnak az időtartama nem ismert, de könnyen lehet, hogy Kínából örökre száműzték a végponti titkosításra alapuló klienst. Pont ezen tulajdonsága miatt prüszköl annyira tőle a helyi vezetés, mivel a rajta zajló kommunikációt nem tudja irányítása alatt tartani.

Ennek a trendnek egyébként korábban is voltak már jelei, a Facebook betiltása mellett a WhatsApp időszakos blokkolása sem ismeretlen a távol-keleti országban. A nagyobb kontroll mellett ebben nyilván szerepet játszott a helyi rivális előnybe hozása is; a WeChatet uraló Tencent éppen a minap „lépte le” a Facebookot vállalati érték tekintetében, felérve ezzel a világ öt legnagyobb cége közé.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.