A felejtéshez való lokális vagy globális jogot éppen a francia legfelsőbb bíróság próbálja értelmezni, de a jövőben egyre több több hasonló hercehurcára számíthatunk világszerte.

A francia adatvédelmi hatóság (CNIL) tavaly májusban rendelkezett róla, hogy a Google-nek globálisan elérhetetlenné kell tennie a francia állampolgárok személyével kapcsolatos, általuk kifogásolt keresőtalálatokat. Az ügy lassan másfél éve húzódik, miután a hatóság és a vállalat nem jutott dűlőre egymással azzal kapcsolatban, hogy az információ eltávolítása mennyire lehet széleskörű, mint az Európai Bíróság 2014-es határozatának helyi implementációja.

A Google a maga részéről addig volt hajlandó elmenni, hogy a feketelsitán szereplő hivatkozásokat minden domainje alatt elérhetetlenné teszi, de csak azon az országon belül, ahol egy-egy panaszos felhasználó él. A vállalat nyereménye egy 100 ezer eurós bírság és a francia legfelsőbb bíróság előtti huzavona lett.

Szerintük csizma az asztalon

A Wikimedia Foundation, a Wikipédia oldalt üzemeltető szervezet csütörtökön petíciót nyújtott be a bíróságnak az ügygel kapcsolatban. Ebben azt kifogásolja, hogy bár a CNIL rendelkezése elvileg kifejezetten a Google-re vonatkozik, az alapítvány oldalainak fokozatos eltűnése a vállalat keresőszolgáltatásából jelentősen gátolja a szabad enciklopédia működést. A Wikipédia olvasói nagyjából fele részben a keresőoldalakról érkeznek, a keresők között pedig – legalábbis Európában – a Google egyeduralkodónak számít.

A Wikimedia kifogásai a hozzáférés nehezítésén és közvetlen forgalomvesztésen túl kiterjednek a listázás – jobban mondva a keresőlistáról való eltávolítás – koncepciójára, ami az alapítvány szerint ebben a formában éppen ellentétes az információhoz való egyre könnyebb hozzáférés elvével. Különösen, hogy a CNIL globálisan akarja elérhetetlenné tenni a saját országában problémásnak ítélt tartalmakat, aminek a Wikimedia álláspontja szerint az amúgy semleges, tárgyszerűen pedig az igazságnak megfelelő információ esetében semmi alapja sem lehet.

A szervezet közleménye mindezek kapcsán arra is rámutat, hogy a Wikipédia a maga részéről igyekszik eltávolítani saját oldalairól a felejtéshez való jog alapján inkriminált cikkeket, és saját indexet tart fenn a szerkesztők ilyen irányú támogatására, azonban ezek a megjegyzések sokszor kétes eredetűek, és a keresőszolgáltatók közül sem mindenki egyformán transzparens a feketelistás indexelés pontos folyamatát illetően.

A Google csak a legelső célpont

Nem ez az első eset, hogy a Wikimedia egy bírósági eljárás során a Google mellé áll. Kanadában például más dotkom szervezetekkel (eBay, Kickstarter, Foursquare, Dow Jones & Company, Electronic Frontier Foundation) együtt szintén a keresőszolgáltatót támogatja egy peres ügyben. Ott nagyjából arról van szó, hogy egy helyi cég azt követeli a Google-től, tüntesse el az indexéből az egyik versenytársához köthető domaineket, amelyeken keresztül a rivális vállalkozás egy bírósági ítéletet megkerülve, a szerzői jogot sértő termékeket árul.

A kommentárok szerint a jövőben még szorosabbá válhat az iparági összefogás, ahogy a Google – mint messze a legnagyobb célpont – után az olyan szolgáltatások is a jogi osztályok célkeresztjébe kerülnek, mint amilyen mondjuk a Microsoft Bing keresője. A Wikimedia jogi képviselője szerint mindenesetre nonszensz, ha egy adott állam bírósága az egész földgolyóra nézve elérhetetlenné tehet egy-egy weboldalt. Ez a Wikimedia legfontosabb célját is teljesen aláásná, ami nem kevesebbről szól, mint hogy az összes emberi lény ugyanolyan szabadon oszthassa meg egymással a közös tudásanyagot.

Piaci hírek

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.