Mindhárom saját hálózattal rendelkező magyarországi mobilszolgáltató a 4G+ korszakát éli. A Vodafone a fővárosban a 150 Mbit/s sebességű mobilnet szolgáltatását is bekapcsolta.

Nemrégiben még a budapesti beltéri 3G-s lefedettség növelése volt napirenden a Vodafone-nál, most pedig már a kereskedelmi szolgáltatásként elérhető legkorszerűbb 4G+ elindításáról, valamint a 4G kapacitás megduplázásáról számolt be Alexandre Froment-Curtil vezérigazgató.

Az 1800 MHz-es sáv segíti a frekvenciasávok aggregációját

A 4G+ technológiát a rendelkezésre álló többféle frekvenciasáv összekötésével, azaz carrier aggregation-nnel (CA) valósítják meg, hasonlóan a két másik magyar szolgáltatóhoz. A kettős aggregáció 300 Mbit/s (2CA) sebességig elegendő. A Vodafone-nál most 150 Mbit/s sebességgel indul a 4G+. Ehhez a cég az eddig használt 800 MHz-es LTE szolgáltatás mellé bevonta az 1800 MHz-es frekvenciát is, amit eddig más célokra használt. "Így az eddigi 10 MHz-ről 20 MHz-re növelhettük a 4G szolgáltatásra rendelkezésre álló maximális sávszélességet" –  mondta el Amrita Gangotra műszaki vezérigazgató-helyettes. A 4G kapacitás megduplázása lehetővé teszi, hogy még több ügyfél, még gyorsabban használhassa a mobilinternet-szolgáltatást.

A CA-t Tatabányán tesztelték, így Budapest mellett ott is elérhető a 4G+. Az ügyféligények figyelembe vételével az év folyamán más településeken is bevezetik a szolgáltatást, de az év végéig a nagyobb magyarországi városokba biztosan eljut.

Az újabb készülékek már jók hozzá

A nagyobb ságvszélességhez a technológiát kezelő készülékek is kellenek. A Vodafone szerint ez nem lesz akadálya a 4G+ használatának, mert az utóbbi két évben forgalomba került okostelefonok döntő többsége már támogatja 4G+-t. Ezek zömében azok a készülékek, melyek 1800 MHz-es LTE hálózaton is működnek. Azt azonban, hogy 4G+-on működnek, csak egy részük jelzi ki, többségük ilyenkor is 4G-t jelez.

Az 1800 MHz-es sáv bekapcsolásának van még egy jótékony hatása: azok az ügyfelek is használhatják a 4G-s szolgáltatást, akiknek a készüléke – ilyen például az iPhone 5 is –, nem támogatja a 800 MHz-et. A vezérigazgató szerint egyébként a Vodafone már csak 4G-s készüléket árul.

A fővárosban 425 bázisállomáson kapcsolták be az LTE1800-as szolgáltatást, így ott a kültéri 4G+ lefedettség a lakosságra vetítve 87,2 százalékos. A kültéri 4G lefedettség közel 100 százalékos, míg a beltéri 98,1 százalékos.

A magyarországi mobilpiacon az első kereskedelmi jellegű 4G+ szolgáltatások a múlt év vége felé jelentek meg. Először a Magyar Telekom hozta nyilvánosságra novemberben elején, hogy Gödöllő térségében  mindjárt 450 Mbps sebességgel elindult a szolgáltatás. Ehhez a sebességhez már hármas aggregációra volt szükség, amit a 800-as, az 1800-as és a 2600-as sávokkal ért el a cég. A Telenor decemberben számolt be ugyanilyen fejlesztéseiről, a vállalat az 1800 ls a 800 MHz-es sávokat vonta össze, és indulásként 650 bázisállomáson kapcsolt át 4G+-ra.

Mobilitás

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.