Az IT világ száz legbefolyásosabb vállalatának csúcsán történt némi változás, de azért az igazán nagy nevek továbbra is vezető pozícióban maradtak.

A Thomson Reuters közzétette Top 100 Global Technology Leaders listáját, melyet a Microsoft vezet. Redmondot követi az idei évet nem túl jól kezdő Intel, a harmadik helyen pedig a hálózati bizniszben utazó Cisco Systems található. A top 10-be bekerült még a napjainkban leginkább okostelefonjairól ismert Apple, és a webes keresés nagyágyújának számító Google anyavállalata, az Alphabet. Amerikai részről két további cég is képviselteti magát a csúcsok csúcsán: az IBM mellett a Texas Instruments fért még bele az első tíz vállalat rangsorába.

Egy távol-keleti (a chipgyártással foglalkozó Taiwan Semiconductor Manufacturing, TSMC) és két európai cég azonban kihullott a listáról. Utóbbiak egyike a német szoftveróriás, az SAP, illetve a dublini alapítású Accenture. A további 90 vállalat között már nem állított fel rangsort a Thomson Reuters, de olyan cégek találhatók még benne, mint a világ egyik legnagyobb kiskereskedelmi vállalata, az Amazon, vagy a közösségi média terét uraló Facebook.

Módszertan

A Reuters hírügynökséget is tulajdonló Thomson Reuters 28 tényezőre alapuló algoritmussal válogatta ki a legjobb száznak tartott vállalatot, mégpedig nyolc viszonyítási alap figyelembe vételével. Utóbbiak között szerepelt a pénzügyi helyzet, a vállalatvezetői kvalitások, a befektetői bizalom, a kockázati- és krízishelyzeteknek való ellenállási képesség, a jogi megfelelőség. Fontos tényező volt az innovációs képesség, az emberekkel való bánásmód, a közösségi aktivitás, az ökológiai hatások és végül a hírnév is.

Az értékelésben nyomon követték a műszaki szabadalmi tevékenységeket, illetve a hírekben és a kiválasztott közösségi médiában való megjelenést, lekövetendő a vállalatok nyilvános elismertségét. Szintén kiválasztási szempont volt, hogy csak azokat az alanyokat vizsgálta a felmérés készítője, melyek minimum 1 milliárd dolláros éves bevétellel rendelkeztek.

A lista nem meglepő módon "Amerika-nehéz"; a 100 legnagyobbnak tartott IT-vállalatból 45 az Amerikai Egyesült Államok területén rendelkezik központtal. A második-harmadik helyet Japán és Tajvan vitte el 13-13 képviselővel, majd India következik 5 vállalattal. Kontinensekre bontva Észak-Amerika vezet 47 vállalattal, amit Ázsia követ 38-cal. Európa alaposan lemarad - közel sem véletlen az EU most bejelentett szuperszámítógépes programja, mely ezt a lemaradást akarja behozni, vagy legalábbis csökkenteni -, összesen 14 nagy IT-cég választotta az öreg kontinens valamelyik országát központjául. Ausztrália sereghajtó egyetlen céggel (Computershare), afrikai vállalkozás pedig egy sem került fel a toplistára.

Egyre hangosabb Ázsia

Mi sem jelzi jobban Ázsia egyre növekvő erejét, hogy a távol-keleti IT-cégek egyre nagyobbra híznak. A Tencent például már belépett az 500 milliárd dollárosok klubjába, vagyis abba a csoportba, ahol azok a vállalatok találhatók, amelyeket legalább ennyire értékelnek a befektetők.

Ezzel a teljesítménnyel egyébként meghaladta a Mark Zuckerberg irányítása alatt álló Facebookot, és Ázsiában is vezető szerepet harcolt ki. A kontinens dobogóján a világszinten is jobban ismert belföldi versenytárs Alibaba (481,5 milliárd) és a dél-koreai Samsung Electronics (364 milliárd) követi őket a cégértékelési rangsorban. Globálisan pedig jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a Tencent a világ ötödik legértékesebb vállalata, amelyet csak a három A (Apple, Alphabet, Amazon) és a Microsoft tud (egyelőre) felülmúlni.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.