Legalábbis ami az első félévet illeti. Megjelent a Google első félévre vonatkozó Transparency Reportja.

Szerte a világon nő az érdeklődés az állampolgárok online dolgai iránt, derül ki a Google legfrissebb átláthatósági jelentéséből. Az évente kétszer megjelenő beszámoló az amerikai keresőóriáshoz beérkező állami kérelmek (és ezek teljesítésének) számáról ad tájékoztatást.

Új rekord

A legfrissebb tanulmány a 2017 első hat hónapjának történéseit vizsgálta. Ennek során megállapítást nyert, hogy soha annyira nem volt még kíváncsi állampolgárainak internetes tevékenységére és adataira a Föld különböző országainak vezetése, mint a mögöttünk álló fél év során.

Összesen több mint 83 ezer felhasználóval kapcsolatban akartak megtudni információkat közel 49 ezer kérés során állami szervezetek. Ezek nagyobb részének – egészen pontosan 65 százalékának – eleget is tett a Google, vagyis valamivel több mint 54 ezer account esetében kiadta a kért adatokat a szolgáltató.

Január 1. és június 30. között majdnem pontosan 4 ezerrel több információkérés érkezett az amerikai vállalathoz, mint egy évvel korábban. A trend 2009 óta tart: azóta lényegében – leszámítva a 2014-es visszaesést – évről évre nő a különböző kormányzatok kíváncsisága állampolgáraik online aktivitásával kapcsolatban. Vagyis amióta csak készíti felmérését a Google, mind több és több kérelmet regisztrált az évek során.

Szinte bármit átadnak

Egy ideje már nem éri váratlanul a kormányzati érdeklődés a nagy techvállalatokat. Nem csupán a Google-t használják információéhségük kielégítésére, hanem egyéb szolgáltatásokat is igénybe vesznek. Az Amerikai Belbiztonsági Minisztérium például bevallottan úgy tekint a közösségi médiára, mint a bevándorlók megfigyelésének egyik módszerére.

Szintén az USA-ban történt, hogy a rendőrség hangadatokat kért ki az Amazontól egy gyilkossági ügy megoldásához. Utóbbi az egyre több amerikai otthonban megtalálható digitális személyi asszisztens miatt került a hatóságok látókörébe.

Hasonló trendről számolt be az Apple is. Elmondásuk szerint az Amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal háromszor annyiszor fordult hozzájuk, mint az egy évvel korábbi, hasonló időszak alatt.

Nem véletlenül élnek a kérések számának nyilvánosságra hozatalának eszközével a techcégek. Ezzel bizonyos tekintetben tisztárra mossák magukat, láthatóvá teszik felhasználóik számára, hogy mekkora arányban tesznek eleget a kormányzati, hatósági érdeklődésnek. Emellett az is világossá válik, hogy milyen információk cserélnek gazdát. A Google például Gmail üzeneteket, elmentett dokumentumokat ad át, de például igény esetén arról is tájékoztatja az érdeklődő intézményt, hogy a kérdéses internetező milyen videókat nézett meg a Youtube-on.

330 millióból 1500, 10 millióból 81

2017 első felében 500 különböző megkeresést kapott a keresővállalat az amerikai hatóságoktól, összesen 1500 felhasználó tevékenységére vonatkozóan. Ez nem is olyan sok, ha figyelembe vesszük, hogy eközben a magyar hatóságok 126 fiókot érintően 81 kérelmet nyújtottak be a Google-nek. A lakosság arányában mérve tehát a hazai szervek kíváncsibbak – de nem annyira, mint a tavalyi, hasonló időszak során. Akkor, minden korábbi rekordot megdöntve, 218 felhasználóról akartak információt szerezni, összesen 166 kérelem beadásával.

Érdekesség, hogy míg globálisan a megkeresések nagyjából kétharmadát teljesíti a Google, a ránk vonatkozó statisztika szerint még soha nem adtak ki információt a magyar hatóságoknak.

Cloud & big data

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.