Egy Finnországban felállított új intézmény a hibrid fenyegetéseket próbálná kezelni, a kibertámadásoktól kezdve a politikai vagy gazdasági beavatkozásokon át a dezinformációs kampányokig.

A finn kormányzat egyik illetékese még tavaly novemberben szellőztette meg, hogy tárgyalások folynak egy hibrid hadviselés, vagyis a reguláris és irreguláris hadviselési formák egy hadszíntéren történő kombinált alkalmazása ellen létrehozandó kutatóközpont Finnországban való felállításáról. A Helsinki székhelyű szervezet a tervek szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, franciaország, Olaszország, Spanyolország, Svédország, Lengyelország és a balti államok közös projektjeként kezdte volna meg működését.

A helyszín megválasztásának jelentőségét az adja, hogy az 1300 kilométeres orosz határral rendelkező, katonailag el nem kötelezett, de EU-tag Finnország az elmúlt évben többször is aggodalmának adott hangot a Kreml intenzív propagandakampányai miatt. Mint arról az elmúlt években számtalanszor esett szó, a dezinformációs akciókat vagy a kibertámadásokat már a NATO is a kollektív védelem hatálya alá eső cselekmények közé sorolja.

A hibrid fenyegetésekre akkor a Reuters beszámolója szerint Jori Arvonen, az uniós ügyekért felelős minisztérium államtitkár-helyettese az Iszlám Állam mellett éppen az orosz információs hadviselést hozta fel példának, amely más diplomáciai, technológiai vagy pénzügyi eszközökkel együtt átformálja a hagyományos hadviselés formáit és tartalmát, a célpontok destabilizációjára törekedve. Így az sem véletlen, hogy már a közös kutatóközpont felállításának az ötletét is a finn kormány jegyzi.

Kilenc országot már érdekel a dolog

A szóban forgó szervezet megalakulását formálisan végül kedden jelentették be, a memorandumot egyelőre kilencen (USA, Egyesült Királyság, Finnország, Németország, Franciaország, Lengyelország, Lettország, Litvána, Svédország) írták alá. A European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats néven felállított intézmény további NATO és EU tagállamok csatlakozását várja, a kutatóközpont a gyakorlatban 2017 második felében kezdi meg működését.

Az intézmény kezdetben évi 15 millió eurós büdzsével gazdálkodhat majd, amit fele részben a házigazda finnek állnak. Az induláskor a tagállamok egy tucatnyi szakértője áll munkába, akik legelsősorban azzal foglalkoznak majd, hogy figyelmeztetéseket adjanak a vélt vagy valós hibrid fenyegetések felbukkanásakor, megtalálják a védekezés hatékony módszereit, egyúttal felkutatva és meghatározva a hamisított híreket és a félretájékoztatás más eszközeit is.

A múlt hónapban egy EP kutatócsoport a hibrid fenyegetést a globális környezet változásaival összefüggő, annak komplexitását és új kihívásait leíró metaforaként jellemezte. Ennek értelmében olyan koncepcióról van szó, ami a problémák ezer szálon való összekapcsolódásáról szól (ilyenek például az etnikai konfliktusok, a terrorizmus, a migráció vagy a gyengülő intézményrendszerek), a résztvevő felek sokféleségéről (reguláris és irreguláris erők, bűnözői csoportok  stb.), plusz a konvencionális és a megszokottól eltérő eszközök együttes alkalmazásáról.

Ez lesz a harmadik a környéken

Az Európai Unió a maga részéről üdvözölte a központ létrehozásáról szóló megállapodást, ami egyébként jól illeszkedik a politikai szövetség és a NATO tavaly áprilisi, éppen a hibrid fenyegetésekől szóló infórmációcsere-egyezményéhez. A szervezet feladata lesz többek között a stratégiai párbeszéd és a konzultációk ösztönzése az EU és a NATO között, sőt a doktrína felállítása mellett a későbbiekben képzéseket és gyakorlatokat is levezényel majd.

A NATO ugyancsak nagy jelentőséget tulajdonít a kezdeményezésnek, kiemelve, hogy a katonai szervezet a környéken már hozzájárul hasonló típusú, magyarul "kiválósági központnak" nevezett kutatóintézetek munkájához. Ilyen a Rigában, Lettországban működő Strategic Communications Centre of Excellence, illetve a Tallinban, Észtországban tevékenykedő Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.