A francia kormánynak a válasza radikális: kitiltották a mobilokat az általános és középiskolákból. Sokan nem értik, és sokan nem is helyeslik a döntést.

Betartotta egyik választási ígéretét a jelenlegi francia elnök, Emmanuel Macron: a francia oktatási miniszter, Jean-Michel Blanquer jelentette be a napokban, hogy a 2018 szeptemberében kezdődő iskolai évtől a diákoknak tilos lesz az iskolákban a mobiltelefon használata. A döntés azért érdekes, mert a francia közoktatásban eddig is tilos volt a mobilokat bevinni órára (a szabály megsértéséért szigorú büntetés is járt), ám most tovább szigorítják mobilozást: az iskola területén a szünetekben is tilos használni.

A miniszter ezt azzal indokolta, hogy oktatási szempontból is problémát okoz, ha a diákok a szünetekben a mobiljukkal foglalkoznak, nem beszélve arról, hogy beszűkül az egymás közötti kommunikáció. (Tegyük hozzá, a francia iskolákban a szünetek amúgy sem alkalmasak komolyabb csevejekre, ugyanis az 55 perces tanórák között mindössze 5 percük van a diákoknak arra, hogy kifújják magukat.)

A miniszter szerint egyébként nem is egészséges, ha a gyerekek túl sok időt töltenek a képernyő előtt, és az intézkedéssel a családok figyelmét is fel akarják hívni erre. Azt ugyan Blanquer is elismerte, hogy bizonyos helyzetekben szükség lehet a mobilra, de szerinte a használatát szigorúan ellenőrizni kell.

Senki sem érti, mire jó ez

Csakhogy az intézkedéssel – és a rá adott kormányzati magyarázatokkal is – több probléma van.

Először is nem értik a tanárok, akik a leggyakrabban – és a legélesebben – találkoznak a diákok mobilhasználati szokásaival összefüggő problémákkal. Az egyik tanárszakszervezet vezetője azt nyilatkozta a The Guardiannek, hogy a miniszter bejelentése arról tanúskodik, nem igazán érti, mi a valós probléma, és a tanárok a bejelentésben nem sok logikát és pragmatizmust látnak.

Nem értik a diákok. Különösen azért nem, mert eddig is tilos volt használni a tanórákon. A The Guardiannek az egyik diák arról beszélt, hogy magát a kivitelezést is nehéz elképzelni. Ha elkapják a vécében vagy az ebédlőben, hogy telefont használ, elkobozzák a készüléket?

És persze nem értik a szülők sem: szerintük ma már biztonsági és logisztikai problémákat is felvet egy ilyen döntés.

Összességében azonban nincs még lefutva ez az ügy, mivel a francia oktatási kormányzatnak arra még nincs terve, hogyan lehetne hatékonyan érvényre juttatni a mobilok totális tiltását.

Nem tiltani, hanem felhasználni...

Az oktatásban radikális változások zajlanak, nem kis részben amiatt, mert a technológiai eszközök, főleg az okostelefonok általánosan elérhetővé váltak, és egyre több információ és szolgáltatás érhető el rajtuk keresztül. A mai legfiatalabb generáció jelentős része már az iskolába lépéskor rendelkezik mobillal, 8-9 éves kortól pedig a tablethasználat is egyre gyakoribb.

Bár Magyarországon az oktatásban inkább jellemző a mostani francia hozzáállás, mint például a technológiát sokkal szabadabban kezelő skandináv területeken, itthon is vannak olyan követendő példák, melyek hasznos segédeszközként tekintenek digitális eszközökre, köztük a mobilra. Ezek a kezdeményezések elfogadják azt a tényt, hogy a ma iskolába kerülő diákok életének szerves része a digitális világ, akár a videojátékokon, akár a különböző eszközökön keresztül, és ennek következtében az okostelefonnak is sokkal szerteágazóbb a funkciója, mint az idősebb generációnál. A Tanárblog két szerzője Nádori Gergely és Prievara Tibor számos jól hasznosítható példát hoz erre.

Priavera egy interjúban arról beszélt a 24.hu-nak, hogy nagyon fontos lenne a gyereknek forráskritikát tanítani. Mivel a diákok információforrásainak többsége ma már a neten található, melyet ráadásul mobilról érnek el a tanulók, nehéz lenne elképzelni a kritikus szemlélet elsajátítását a legfontosabb információszerző eszköz nélkül.

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.