Most tényleg nagyot gurított az Ericsson ConsumerLab. Brit tudósok eleddig elérhetetlennek látszó magasságait ostromolták.

Ígéretes címmel adta ki egyik kutatása eredményeit az Ericsson ConsumerLab. A Hozzuk közelebb családokat című tanulmányban a modern kommunikációs csatornák (mobil, közösségi oldalak) családon belüli kommunikációra gyakorolt hatását vizsgálták az Egyesült Államokban.

Valós probléma: tudjuk-e követni a technikai változásokat?

Abban már többé-kevésbé egyetértenek a szakemberek – informatikusok, pszichológusok, nyelvészek –, hogy az új kommunikációs csatornák alapvetően befolyásolják az emberek érzelmi, társadalmi kapcsolatait. Változik a nyelv, változnak a kapcsolatépítési és -tartási szokások. Még a félrelépésnek is új, a digitalizált korszakhoz illeszkedő módozatai alakulnak ki, ennek megfelelő kockázati tényezőkkel. Korábban a szomszédtól, most az erénycsősz hackerektől kell rettegni. De hiába vannak a veszélyek, az emberek csak nem tanulnak belőle. Hiába törtek fel az Ashley Madison oldalon több tízmillió fiókot, az emberek azóta is rendületlenül regisztrálnak a megcsalós oldalra.

A tudósok egy része aggódik, és hajtogatja a "régen minden jobb volt" mantrát, mások inkább a folyamatosan alakuló új világ lehetőségeket keresik.

Ericsson ConsumerLab: bármikor elérhetlek = boldog vagyok

Az azonban továbbra is vita tárgya, hogy az ember képes-e olyan gyorsan alkalmazkodni, ahogyan a digitalizáció átalakítja az őt körülvevő világot. Az Ericsson ConsumerLab kutatásából most kiderült: mi az hogy! Sőt egyre boldogabbak leszünk!

A felmérés szakszerűségéhez nem férhet kétség: volt fókuszcsoportos vizsgálat, személyes interjúk szülőkkel, online kérdőív. Nézzük a megállapításokat!

"Már maga a tény, hogy a családtagok a nap bármely szakában képesek egymással kapcsolatot teremteni, fokozzák a közelség és a családi boldogság érzetét" – állítja a kutatásról kiadott közlemény egyik tételmondata.

Mivel nap közben mindenki végzi a dolgát – ki az iskolában vagy óvodában, ki a munkahelyén – a családtagok csak elektronikus úton tudnak kommunikálni egymással. A kommunikáció mennyisége egyértelműen növekszik, ugyanakkor kevesebb lett a beszélgetés és több a szöveges üzenet. Majd jön egy érdekes átvezetés: "Márpedig akármilyen hihetetlen, a gyerekek valójában több időt szeretnének személyesen eltölteni a szüleikkel." Azt azonban nem fejtik ki, miért is hihetetlen ez. Helyette inkább rávilágítanak arra, hogy a "mobiltelefon tökéletes eszköznek látszik arra, hogy az elfoglalt, ingázó, iskolán kívüli tevékenységekre rohanó családtagokat, a nap folyamán összekapcsolja egymással."

Kapcsolatfelvétel átlagos száma naponta

Forrás: Ericsson ConsumerLab

"A családok többsége azt állítja, hogy az ilyen jellegű technológiák alkalmazásával többet kommunikálnak egymással, jobban megismerik egymást és az a tapasztalatuk, hogy a technológia hét közben jelentősen megkönnyíti az élet mindennapi dolgait és a logisztikát. A mobilkommunikáció azt jelenti – legalábbis elméletben –, hogy a gyerekek és a szülők bármikor felvehetik egymással a kapcsolatot, amikor egymástól távol vannak."

Ráadásul itt vannak a különböző alkalmazások is, mint a például a WhatsApp. "A számok azt mutatják, hogy azok a szülők, akik igénybe veszik ezeket a szolgáltatásokat, ötször többet kommunikálnak egymással, és nyolcszor többet a gyerekeikkel" – bár az nem derül ki, talán azokhoz képest, aki nem használnak ilyeneket.

Na de hogy is van itt a boldogsággal?

Új kommunikációs csatornák új aggódási lehetőségeket is hoztak. "A szülők és gyermekek kétharmada egyetért abban, hogy ez újfajta töréspontot jelent a családon belül, mely vitákhoz vezethet. Az okostelefonok generálhatják a legtöbb problémát." De persze erre is van digitális megoldás.

Egyrészt a szülő kap egy új fegyelmezési eszközt, egy digitális nádpálcát, ugyanis a válaszadó családok 72 százalékában az a szokás, hogy a gyerekeket a mobiltelefon használatának korlátozásával büntetik.

Másrészt a gyerek kap egy alattomos gardedámot is, mert a 68 százaléka nyomon követi a gyereke telefonját. 56 százalékuk ellenőrzi, hogy a gyermeke milyen alkalmazásokat használ, de a legdurvább, hogy 42 százalékuk tükrözi a gyermeke által küldött és kapott sms-eket!

Na jó, 60 százalékuk értelmes dolgot is csinál: ellenőrzi, hogy a gyerek milyen hálózati titkosítási beállításokkal használja a készülékét.

Majd jön a közlemény záró figyelmeztetése: "tudatában kellene lennünk annak, hogy a telefonunk és a tabletünk iránti megszállottságunk értékes időt rabol el a családunktól. A gyerekek hét közben több személyes kommunikációt szeretnének a szüleikkel, márpedig a kommunikációs technológia erre nem nyújthat megoldást."

Hát legyünk tudatában!

(A teljes tanulmány egy kattintásnyira tölthető le)

Konzumer tech

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.