A Logitech újra nekirugaszkodott a multi-device billentyűzetnek. A K780 kicsit nagyobb és dizájnosabb, mint az elődje. És hozza a kötelező újításokat.

Két éve megmértük – és összességében könnyűnek találtuk – a Logitech K480 jelű bluetooth-os billentyűzetét. Bár tripla élvezetet kínált, az eszközt tesztelő kollégánkat nem sikerült meggyőznie.

De hogy van az ilyen – az asztali gépet és a mobil eszközöket (okostelefont, tabletet) egyszerre kezelő – billentyűzetekre van igény, az is mutatja, hogy a Logitech talált fejlesztési lehetőséget, és kiadta az új verziót. A K780 jelű keyboard szebb, nagyobb, de a leírások alapján nem tud sokkal többet, mint a két évvel ezelőtti változat.

A K780-nak egyébként még két elődje is forgalomban van, a K380-as és a K480-as is 12-15 ezer forint körüli összegért szerezhető be. A K780 viszont árban nagyon ugrott hozzájuk képest. A Logitech hivatalos oldalán 32 ezer forint szerepel. De milyen pluszokat kapunk a közel 20 ezer forintért?

Teljes billentyűzet

A legszembeötlőbb az, hogy a K780-en teljes billentyűzet, azaz a jobb oldalán ott figyel a numerikus rész a teljesen klasszikus elrendezésben: felül a numerikus panelt kikapcsoló gomb, jobb szélen a plusz és mínusz, alattuk pedig egy kicsi Enter gomb.

Ahogy a korábbi változatoknál, itt is a billentyűzetbe lehet helyezni a mobilt és a tabletet. De míg a korábbi változatoknál magába a billentyűzetben volt volt az eszközök rögzítésére szolgáló mélyedés, a k780-at úgy alakították ki, mintha maga a billentyűzet is egy dokkolón lenne, ami a mobil eszközöket is képes fogadni. Gyakorlatilag egy gumírozott keretet építettek össze egy billentyűzettel.
 

K780: Billentyűzet gumírozott keretre építve

A billentyűzet és a keret közti horonyba maximum 11,3 mm vastagság készüléket lehet helyezni. Egymás mellett viszont kényelmesen elfér egymás egy nagyobb iPad Pro méretű tablet fektetve (kb. 306 mm) és egy okostelefon állítva. Pontosabban egy Samsung Galaxy S7 biztosan, hiszen az kb. 70 mm széles, de egy iPhone 6 Plus már le fog lógni a maga 78 mm-ével, mivel a billentyűzet teljes hossza 380 mm.

Energiatakarékosan és titkosítva kommunikál

A K780 a korábbi modelleknél használt Bluetooth 3.0 helyett az energiatakarékos Bluetooth Smart (Bluetooth 4.0) kapcsolattal csatlakozik az eszközökhöz. Ez és az automatikusan bekapcsoló készenléti állapot akár hihetővé is teszi, hogy akár két évig is működik a billentyűzet egy elemkészlettel (két AAA típusú elem kell hozzá). A kapcsolat egyébként titkosított: a billentyűzet és az eszközök kommunikációját 128 bites AES titkosítás védi.

A Bluetooth mellett használható a Logitech 2,4 GH-es frekvencián üzemelő Unifying protokollja is, amihez az USB-s vevőegységet is tartalmazza a csomag. Ezt természetesen csak USB porttal rendelkező eszközöknél lehet használni, de billentyűzet mellé további öt, a protokollt támogató eszközt lehet telepíteni.

A billentyűzet amúgy hozza a kötelezőt: automatikusan alkalmazkodik az eszközökhöz, azaz lehet használni iPhone-hoz, iPadhez, Machez, adroidos telefonokhoz és tabletekhez és windowsos eszközökhöz – és persze ezek kombinációjához. Az eszközök közötti váltás is maradt ugyanaz, három Easy-Switch gomb. Ezeken egy kis LED jelzi, hogy a Bluetooth csatorna aktív.

A K780 Android 5.0-s (Lollipop), Windows 7-es, Mac OS X 10.10-es és iOS 5-ös és Chrome OS-es (vagy ezeknél újabb) rendszerekkel már használható. A gyártó azt ígéri, hogy az eszközökhöz a csatlakoztatás egyszerű és gyors lesz.

Van bőven alternatíva

Ha valaki a gép előtt sem tud elszabadulni tabletétől és telefonjától, jó hasznát veszi, különösen vegyes környezetben. Így ugyanis ki tudja váltani például a platformspecifikus billentyűzeteket.

Az Apple például az iPad Pro-hoz kínálja Smart Keyboardot, ami közel 60 ezer forintot kóstál. Ennél egy fokkal jobb – és még a Logitech K780-nál is olcsóbb – a Microsoft intelligens billentyűzete, a Universal Foldable Keyboard. Ez egyrészt hordozható – ami a K780-ról nem mondható el –, másrészt használható windowsos, androidos és iOS-es eszközökkel is. A K780-hoz hasonlóan Bluetooth Smart kapcsolattal köthető össze az eszközökkel, de egyszerre csak eggyel.
 

Microsoft Universal Foldable Keyboard: hordozhatóságban verhetetlen

Ha pedig a hordozhatóság a legfőbb szempont, ott van a tavalyi barcelonai MWC-n bemutatott, szintén Bluetooth 4.0-s Microsoft Universal Foldable Keyboard, ami úgy csukható össze, mint a kisebb méretű mappa, ráadásul vízálló is, és szintén használható mindhárom platformon. Ezért megközelítőleg ugyanannyit kell fizetni, mint a K780-ért.

Konzumer tech

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.