Ez a Red Hat friss kutatásának tanulsága, melynek kiadását az Open Container Project bejelentéséhez időzítették.

Amint arról a Bitport is beszámolt, az iparág minden jelentősebb szereplője beszállt az Open Container Project (OCP) kezdeményezésbe, melynek célja, hogy olyan nyílt konténerspecifikációt hozzon létre, ami biztosítja a technológiai rugalmasságát, gyártófüggetlenségét és a lehető legnagyobb biztonságot.

A Red Hat, amely az egyik vezető tagja az iparági kezdeményezésnek – szakértői a szabványalkotást vezető teamben is ott ülnek – az OCP megalakulásának belejelentéséhez időzítve adott ki egy friss kutatást, amelyben elsősorban a technológiával kapcsolatos fenntartásokra kérdezett rá kkv-k és nagyvállalatok körében egyaránt.

A Red Hat érdeklődése érthető, mivel elkötelezett támogatója a konténertechnológiának, ám – mint arra a Biztonságportál a felmérésről készített összefoglalójában felhívja a figyelmet –, a biztonsági aggályok akár komolyabb mértékben is befolyásolhatják egy-egy technológia terjedését vagy legalábbis a terjedés ütemét. Nem véletlen, hogy a szállítók minden erődfeszítése és népszerűsítő tevékenysége ellenére a feltűnő óvatossággal közelítenek egyes vállalatok és szervezetek a cloud computinghoz. És persze rendre kiderül: az egyik legfontosabb ok a felhőben az adatvédelmi és adatbiztonsági kockázat.

Van fantázia a konténertechnológiában, de...

A válaszadók körében a konténertechnológia egyértelműen favorit: 95 százalékuk állította, hogy tervez ilyen fejlesztést – elsősorban linuxos környezetekre szabva.

Kevesebben ugyan, de szintén a többség (67 százalék) úgy látja, hogy a konténeres megoldások már a következő két évben éles környezetben is egyre nagyobb szerephez juthatnak, főleg a webes és az elektronikus kereskedelmi alkalmazásoknál. Egyelőre azonban főleg az alkalmazásfejlesztésben alkalmazzák, mert segíti a gyors terjesztést és -bevezetést. A deployment folyamatok mellett a válaszadók 44 százaléka a szerverkonszolidációban is nagy jelentőséget tulajdonít ennek a technológiának.

Csakhogy az előnyök mellett egy sor de is felmerült. Az aggályok többsége – nem meglepő módon – a biztonsággal kapcsolatos. A válaszadók 60 százaléka ezt emelte ki. A két legtöbbet emlegetett terület a tanúsítványok hiánya és az alkalmazásokat tartalmazó képállományok kezelésével kapcsolatos problémák. Maga a Red Hat egyébként némileg elébe ment ezeknek a kifogásoknak azzal, hogy márciusban bejelentett konténeres ökoszisztémájának részévé tett egy tanúsítási rendszert (Red Hat Container Certification), amely mind a konténer tartalmával, mind a sérülékenységekkel, mind pedig az esetleges kompatibilitási problémákkal kapcsolatban ad egyfajta, ha nem is teljes körű garanciát a felhasználónak.

A biztonsági kételyek nem alaptalanok. A konténertechnológia ugyanis nem ad választ a virtualizáció minden biztonsági problémájára – írja a Biztonságportál. A közös erőforrásokon való osztozkodás ugyanis itt is felveti az izolációt aláásó sérülékenységek veszélyét. Tim Yeaton, a Red Hat alelnöke is azt hangsúlyozta a kutatáshoz fűzött kommentárjában, hogy bár a konténeres alkalmazások egy újabb paradigmaváltást hoznak, azt a biztonságnak és a védelmi intézkedéseknek is le kell követniük.

Nem csak a biztonsággal van gond

Bár a felmérés leggyakrabban valóban a biztonság áll a technológiával kapcsolatos fenntartások mögött, van még más gondja is a vállalatoknak. A válaszadók 58 százaléka szerint a bevezetést hátráltatja az is, hogy egyelőre gyerekcipőben jár a technológia integrációja a már meglévő fejlesztői eszközökkel és folyamatokkal. Közel ennyien (55 százalék) látnak problémát a konténerek menedzselésével, illetve a válaszadók 54 százaléka szerint hiányzik a megfelelő szakértelem is.

Cloud & big data

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.