A kínai jegybank hamarosan előállhat a saját digitális pénzével. Olcsóbb lesz a pénzforgalom.

Két éve jelentette be a kínai jegybank, hogy felállít egy csapatot, hogy dolgozzon ki egy virtuális valutát. Ez abban térne el a bitcoin típusú konkurenseitől, hogy központi kibocsátó állna mögötte. A projektbe, amelybe a Citigroup és a Deloitte szakértőit is bevonták, akkor nem sokat lehetett tudni, sem a technológiai háttérről, sem arról, hogy a virtuális valuta milyen viszonyban állna a jüannal.

A központi bank lépése valószínűleg összefüggött azzal, hogy a tiltások ellenére az ország volt a bitcoin-bányászat központja és az elosztott főkönyvi rendszerre (blockchain) épülő virtuális valuta legnagyobb piaca.

Bár tavaly januárban a bank illetékesei már arról beszéltek, hogy hamarosan megjelenhet a virtuális jüan, arról nem mondtak konkrétumot, hogy mikorra tervezik a rendszer indulását.

Egyre több részletről lehet tudni

Bár a lényegről – köztük az alkalmazott technológiáról – továbbra sem tudni semmit, a jegybank folyamatosan csepegteti az információkat, melyek egyelőre főleg az alapelvekről szólnak. A kriptovalutát a jegybank "nyomja" és adja át a kereskedelmi bankoknak, amikor azoknak magasabb likviditásra van szükségük. A felhasználók vagy módosított bankjegy-automatákból, vagy bankokban juthatnának hozzá, és titkosított pénztárcákon (pl. mobil vagy egyéb eszköz) tárolhatják. Vásárláskor a felhasználó pénztárcájából a kereskedőébe kerül a virtuális valuta, amit aztán a kereskedő helyez el a banknál vezetett számláján.

A virtuális pénz a jegybank egy tavaly szeptemberi dokumentuma szerint része lenne a teljes pénzkészletnek, azaz lényegében egy virtuálisan használható jüanként funkcionálna.

Ezt várnák tőle

Amit a felhasználó érzékelne, az az, hogy a pénzügyi tranzakció jóval olcsóbbá válnának. De közel sem ez a legnagyobb előny. Kína számára például nagyon komoly költségekkel jár a biztonságos papírpénz előállítása, és elég sokat költenek a hamisítók elleni küzdelemre is. Egy a blockchainhez hasonló technológiára épülő kriptopénzzel ezek a költségek drasztikusan csökkennének, ráadásul lényegében minden tranzakcióban pontosan nyomon lehetne követni a pénz útját. A kínaiak elképzelése ugyanis az, hogy ötvöznék az elosztott főkönyvi rendszert a központi ellenőrzési lehetőséggel.

Hatékonyabbá lehetne tenni a monetáris politikát, pontosabban lehetne nyomon követni a hitelezés alakulását, jobban fel lehetne lépni a pénzmosás ellen és így tovább. A gazdaság egészére nézve mindenképpen jó hatással lenne, hogy bármikor pontos képet lehetne kapni a pénzügyi rendszer kockázatairól, egyáltalán a gazdasági folyamatokról.

Összességében tehát valós idejű, teljes körű és hiteles adatokra lehetne támaszkodni a gazdasági folyamatok vizsgálatánál.

A kriptopénzben rejlő lehetőség nem csak a kínaiakat izgatja. Tavaly novembertől a szingapúriaknál fut egy proof-of-concept projekt, hogy a bankközi tranzakcióknál egy a blockchainhez hasonló technológiát használjanak. A Deutsche Bundesbank igazgatóságának egyik tagja pedig az idei G20-konferencián beszélt arról, hogy dolgoznak hasonló projekteken.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.