A piacvezető DJI a jövőben geospaciális regisztrációhoz köti a firmware-frissítéseket, ennek elmulasztása esetén használhatatlanná tenné a pilóta nélküli repülőket.

A drónok viszonylag új és gyorsan növekvő piacáról nehéz pontos képet alkotni, nem utolsósorban azért, mert a piaci szereplők jelentős része magánkézben lévő és gyakran Kínában működő vállalkozás. A Gartner szerint tavaly nagyjából 60 százalékkal 2,2 millió darabra növekedhetett az eladott drónok mennyisége világszerte, a forgalom pedig – ugynacsak éves összehasonlításban – több mint harmadával, 4,5 milliárd dollárra bővült.

Ennek ellentmondanak az amerikai Consumer Technology Association adatai: a szervezet szerint csak az Egyesült Államokban 2,4 millió hobbidrónt vásároltak, ami több mint duplája a 2015-ös 1,1 milliónak. Az eltérések oka nem csak a nehezen átlátható viszonyok mögött keresendő, hanem például abban is, hogy már a drón mint termék meghatározásában sem mindenki használja ugyanazokat a kritériumokat.

A legnagyobb hal azért megvan

Abban viszont mindenki megegyezik, hogy a kínai DJI egyelőre zsebre teszi a legtöbb termékkategóriát jó árú és jó minőségű repülőivel. A társaság a legzsúfoltabb, 500-1000 dollár közötti árkategóriában is 36 százalék körüli részesedéssel zárta a 2016-os évet a tengerentúli piacon, de a Skylogic Research statisztikája alapján az 1000-2000 dolláros, illetve a 2000-4000 dolláros szegmensben már övé a piac kétharmad része.

Az erőviszonyokat jól szemlélteti, hogy az 500-1000 dolláros mezőnyben a maga 19 százalékával második amerikai gyártó, a 3D Robotics már ki is szállt a drónbizniszből, az egyaránt 7-7 százalékos részesedéssel bíró francia Parrot és kínai Yuneec pedig egyaránt elbocsátásokat jelentett be. A teljes amerikai piacot tekintve a DJI részesedése 50 százalék körül lehet – a cég egyedül a legalsó árszintet képviselő termékek között teljesít gyengén, ez azonban már leginkább a játékrepülők világa, ahol sok száz vállalkozás versenyez egymással.

Frissítésekkel terelnek a helyes útra

Ha tudjuk, kicsoda-micsoda a DJI, akkor a társaság hétvégi bejelentésének is nagyobb jelentőséget tulajdonítunk: a kínai vállalat azt tervezi, hogy a közeljövőben a firmware frissítéseket a felhasználók webes regisztrációjához köti. Ellenkező esetben szoftveresen lebutítja a drónokat, hogy azok onnantól csak egy műanyag vödör repülési képességeivel rendelkezzenek majd, 50 méteres hatótávolsággal és 30 méter körüli emelkedéssel, sőt a kamerájuk sem lesz képes a képek vagy videófolyamok továbbítására.

Ez egy komolyabb modell, mondjuk a három mérföldnél is messzebbről vezérelhető DJI Phantom 4 (képünkön) esetében tényleg azt jelenti, hogy a drón használhatatlanná válik. A drasztikus módszer mögött ugyanakkor egy nagyon is vállalható cél húzódik: a frissítések ilyen módon lehetővé teszik, hogy a drónokat távolról szinkronizálják azzal a lokális szabályozással, ami a felhasználó tartózkodási helyére, vagyis az eszköz működtetésenek területére érvényes. Apró szépséghiba, hogy a procedúrára egyedül Kínában nem lesz szükség.

Gyakran változó és heterogén szabályozás

A regisztrációra annak is szüksége lesz, aki azt a drón vásárlásakor már megtette, de most frissítené a DJI GO vagy GO 4 alkalmazást. A társaság közleményében minden drónpilótát arra ösztönöz, hogy tartsa be az országában érvényes törvényeket és szabályokat, amelyekről megfelelő oldalain maga is tájékoztatást nyújt nekik.

Ahogy arról mi is több ízben beszámoltunk, a drónok röptetésével kapcsolatos hatósági szabályozás nem mindenhol tart lépést a repülő eszközök gyors terjedésével és az ennek nyomán felmerülő kérdésekkel – nem véletlen, hogy világszerte több mint száz új vállalkozás jött már létre arra az igényre válaszul, hogy a nevezett drónok ne repülhessenek oda, ahol nincs semmi keresnivalójuk.

A késlekedés oka itt (sem) feltétlenül a szabályalkotók lomhasága, mivel az új és rohamosan terjedő technológiák sok esetben precedens nélküli feladványok elé állítják őket. Magyarországon is csak az előző év végén jelent meg az a jelenleg is véleményezhető rendelettervezet, amely egyáltalán meghatározza a drón fogalmát, és amely szerint csak a 0,25 kilogrammosnál könnyebb pilóta nélküli eszközök minősülhetnek majd minden kötelem nélkül használhatónak.

Konzumer tech

Az északiak széthekkelik a dél-koreai védelmi szállítókat is

Dél-Korea globális szinten is jelentős hadiipari exportőrré nőtte ki magát, az elmúlt években több milliárd dollár értékben kötött szerződéseket különféle eszközök szállítására.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.