Sorra veszti el tapasztalt munkatársait az USA legnagyobb kémügynöksége, a 21 ezer polgári alkalmazottat foglalkoztató NSA.

Még az olyan, valószínűleg a legtöbb európai ország hasonló szervezetének a költségvetéséhez képest gigapénzekből gazdálkodó amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségnék (National Security Agency – NSA) sem jó kiberkémnek lenni. A The Washington Post szerint elég rossz a hangulat a szervezetnél, a fizetések alacsonyak, és a várható átszervezések sem tűnnek épp hangulatjavítónak.

Évente közel 6 százalékuk cserélődik

Az NSA marylandi központjában 21 ezer polgári alkalmazott dolgozik, jellemzően ők felelnek a a különböző csatornákon begyűjtött adatok elemzéséért, ők készítik az elnök stábjának ezek alapján a napi jelentéseket stb. Feladatuk többek között az ISIS vagy az orosz és észak-koreai heckerek tevékenységének figyelése, a különböző kormányok szándékainak előrejelzése, de például az érzékeny információk védelme is a felelősségi körükbe tartozik.

Éppen ezért érintette a szervezetet érzékenyen, hogy 2015 óta több száz hacker, informatikus mérnök és adattudós hagyta ott az ügynökséget a The Washington Post értesülései szerint (ezek az információk többnyire névtelen informátoroktól származnak, és az ügynökség sem erősített meg egyet sem). Egy korábbi vezető elemző – aki két éve hagyta ott az ügynökséget, hogy saját adatbiztonsági céget alapítson, ahol természetesen egykori kollégái dolgoznak – járványhoz hasonlította az elvándorlási jelenséget, amely értelemszerűen a legtehetségesebbeket érinti, hiszen nekik van a legnagyobb keletjük a szabad piacon.

Az NSA mindössze annyit árulét el a lapnak, hogy évente 5,6 százalékos a lemorzsolódás a szervezetben. Ugyanakkor a lap értesülése szerint a kritikus területeken, például a hackerek körében közelebb van a 8-9 százalékhoz. Mielőtt valaki a Trump-adminisztrációt látná a háttérben: az elvándorlás már az Obama-kormányzat alatt megkezdődött.

Fiatalabb, olcsóbb, de kevesebbet tud

Maga az 5,6 százalékos fluktuáció egyébként nem számít különösebben extrémnek, piaci cégeknél simán meghaladja ezt a szintet. De ez csak egy átlag, amely így elfedi a valós problémát, hogy a szakemberhiány épp ott a legégetőbb, ahol a legképzettebbek dolgoznak. Állítólag voltak olyan részlegek, ahonnan egyik pillanatról a másikra a társaság fele lelépett. Ez olyannyira nehéz helyzetbe hozta a szervezetet, hogy bizonyos adatgyűjtési és megfigyelési projektek nagyon lelassultak, de olyan is volt, amit le kellett lőni.

Az NSA – amely egyébként nem közölte, hogy mennyi nyitott pozíciója van – azonban amiatt van rossz helyzetben, hogy rendszerint tapasztalt emberek mennek el, akik helyére jellemzően csak sokkal kisebb tudással rendelkező kezdőket tudnak felvenni. Az ügynökség tehát hiába pótolja létszámban a távozókat, a kompetenciahiány egyre nehezebbé teszi a munkát.

Sokféle magyarázat van

A magas fluktuációra sokan panaszkodnak, de abban azért nincs teljes egyetértés, hogy mi az oka az elvándorlásnak. George Barnes, az NSA igazgatóhelyettese, úgy véli, hogy nincs itt semmi látnivaló: mindig is az volt a tendencia, hogy az NSA-nál szerzett tapasztalatokat a szakemberek később a piaci cégeknél kamatoztatták – jóval több pénzért. Barnes 31 éve van az ügynökségnél, azaz első kézből lehetnek erről tapasztalatai. Szerinte most csupán annyi történt, hogy felborult a korábbi egyensúly a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalán.

És valóban, az amerikai munkaerőpiacon állítólag 270 ezer kiberbiztonsági szakember tudna elhelyezkedni. A fizetések emiatt olyannyira elszabadultak, a teljes kompenzációs csomag akár meg is haladhatja az évi 200 ezer dollárt. Ez azt jelenti, hogy még egy tapasztalatlanabb szakember is többet kereshet a piacon, mint amennyit egy vezető az NSA-nél.

Egy szintén az ügynökségnél dolgozó informátor viszont inkább egy kulturális hatásra vezeti vissza a problémát: a ma munkába lépő generáció el sem tudja képzelni, hogy egy munkahelyen teljesíti ki a karrierjét. Azok meg, akik még erre hajlandónak mutatkoztak, szép lassan nyugdíjba vonulnak.

Pénz, paripa, fegyver

Az NSA-nél az utóbbi években sok minden változott. Például a Snowden, majd az Harold T. Martin III-féle adatlopási incidens után 2016-ban keményen szigorították az adatokhoz való hozzáférés szabályait. Ettől nehézkesebb lett a munka, és kialakult egy bizalmatlan légkör is, ahol a munkatársak gyanakodva nézik egymás tevékenységét.

Ez sokkal nagyobb probléma, mint az elérhető jövedelemszint. Utóbbival kapcsolatban egyébként is jó hírekkel szolgált az NSA szóvivője. Ugyanakkor egy már nyugalmazott NSA-alkalmazott, aki azóta a piacon kamatoztatja tudását, arra hívta fel a figyelmet, hogy az emberek otthagyják ugyan az ügynökséget, de van egy komoly vonzereje is az NSA-nek: ott sok mindent megtehet valaki, amit máshol nem.

Közösség & HR

Elhunyt Sziebig Andrea

Az ITBUSINESS alapító-főszerkesztője 19 éven át irányította üzleti informatikára fókuszáló lapját.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.