A technológia ugyanis sokkal nagyobb mértékben járul hozzá a nyereségességhez, mint az előző aranyláz idején.

Az ezredfordulós trendhez hasonlóan most is szaporodnak a nagy növekedési potenciállal rendelkező, nemzetközi piacra koncentráló vállalkozások. Lényeges különbség azonban, hogy ezek cégértéke sokkal gyakrabban haladja meg az egymilliárd dolláros küszöböt, mielőtt a tőzsdére vinnék őket, esetleg eladnák egy tőkeerős piaci szereplőnek.

Ahogy a Wall Street Journal egy évvel ezelőtti összeállításából kiderült, hogy az ilyen vállalkozások száma az infláció figyelembe vételével is megduplázódott a másfél évtizeddel ezelőttihez képest, így az sem csoda, hogy időről időre felbukkannak az újabb dotkom lufiról szóló figyelmeztetések – különösen, hogy a dotkom-piaci indikátor FANG-cégek (vagyis a Facebook, az Amazon, a Netflix és az Alphabet-Google) is nagyot mentek az előző évben. 

Tizenöt éve szó sem volt iyen egyensúlyról

A Goldman Sachs év végi adatai szerint fontos szempont, hogy az S&P 500-as vállalatok összes nyereségéhez az információtechnológiai szektor már 20 százalékban járul hozzá, szemben a '90-es évek végi, 2000-es évek eleji 15-16 százalékkal. Ez az első pillantásra nem túl látványos növekedés azért érdekes, mert vele párhuzamosan az érintett vállalatok piaci kapitalizációjának egyensúlya is változott: míg a dotkom lufi kidurranása előtt az S&P 500-as társaságok teljes piaci kapitalizációjának harmadát az IT cégek adták, ez az arány jelenleg 21 százalékos.
 


forrás: Bloomberg - Goldman Sachs Investmet Research


Más szóval a technológiai szektor mutatói körülbelül ugyanolyan balanszot tartanak, mint a legtöbb más iparágé. Az energiaipar például rendre 6-6 százalékos, a távközlési szolgáltatások pedig 2-2 százalékos mutatókkal rendelkeznek.

Az IT vállalkozások piaci kapitalizációja és nyereséghányada közti 1 százalékpontos eltérés ennek alapján sehol sincs az ezredfordulós felálláshoz képest, amikor a dotkom cégek értékének aránya majdnem pontosan a duplája volt a szegmens jövedelmezőségének.
 


forrás: Bloomberg - Goldman Sachs Investmet Research


A technológia és az egészségügy mindennek alapján 2016-ban is a befektetők figyelmének középpontjában áll majd, amit egyedül a pénzügyi szolgáltatások előznek meg. Ugyanakkor arra is sokan felhívják a figyelmet, hogy a tech szektorban elsősorban rövid távú befektetéseket keresnek.

Visszaüt az exitek gyenge megtérülése

A Szilícium-völgyben ezzel párhuzamosan a kockázati tőkebefektetők is egyre óvatosabbak, és kevesebb, de biztosabb üzletet keresnek: az előző évben már gyakran a várakozásoknál gyengébb megtérüléseket könyveltek el az exiteken, mivel a startupok túl magasra vannak értékelve, hogy sima felvásárlási célpontok lehessenek.

Az elmúlt hónapokban mi is többször beszámoltunk róla, hogy a VC-k egyre gyakrabban szorítják rá a portfoliójukban lévő startupokat, hogy ne hajszolják mindenáron a gyors növekedést. A jelek szerint vége a nyakló nélküli költekezés korszakának, amikor gyakorlatilag ellenőrizetlenül öntötték a pénzt a feltörekvő cégekbe arra hivatkozva, hogy ez az extrém gyors bővülés feltétele.

A WSJ novemberi összeállítása arra is rámutatott, hogy a befektetőkre vadászó startupok egyre lejjebb árazzák magukat, ahogy maguk a befektetők is egyre lejjebb értékelik a privát technológai cégekben szerzett részesedésüket.

Piaci hírek

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.