Egy széles körű kutatásból kiderült, a számítógépes algoritmus már pontosabb jellemrajzot ad valakiről, mint a közvetlen családtagja. Az elemzéshez pedig elég néhány lájk.

Rendkívül érdekes következtetésre jutottak az amerikai Stanford és Cambridge egyetemek kutatói. A vizsgálat célja az volt, hogy megállapítsák, egy számítógépes algoritmus mennyire pontos képet tud alkotni egy ember alapvető személyiségjegyeiről pusztán annak facebookos kedveléseit alapul véve. A kapott eredményeket aztán összehasonlították az adott személy ismerősei, barátai, rokonai által kitöltött kérdőívekkel.

Lájkok halmaza vagyunk

Az eredmény egyszerre lesújtó és izgalmas, ugyanis kiderült, hogy a számítógép akár már néhány lájkból is pontosabban "rajzolja" fel a személyiséget, mint például ugyanennek a személynek a munkatársa. Ahogy egyre több elemezhető adatot kapott az algoritmus, a "célponttal" egyre közelebbi viszonyt ápoló ismerősöket, rokonokat is lepipálta.

Egy nem túl szoros kapcsolatot ápoló kollégánál már átlagosan 10, barátoknál 70, közvetlen családtagnál (szülő, testvér) 150, a házastársnál pedig 300 tetszésnyilvánítás elemzésével érte el jobb eredményt a személyiségrajz pontosságában, mint  az adott személyről megkérdezett ismerős, rokon. Tekintettel arra, hogy jelenleg egy átlagos Facebook-felhasználóhoz 227 lájk köthető, így kimondható, hogy a férjek, feleségek, élettársak kivételével már mindenkit lefőz a gépi analitika anélkül, hogy bármilyen egyéb információval bírna a vizsgált egyénről.

A metodika

A kísérletbe több mint 86 ezer önkéntest vontak be, akikkel egy 100 kérdéses kérdőívet töltettek ki. Ezek a válaszok adták meg, hogy a Big Five néven ismert elmélet öt alapvető személyiségjegyében (extraverzió, együttműködés, lelkiismeretesség, emocionalitás, nyitottság) hol is helyezhető el az illető. A személy ismerősei, rokonai egy rövidebb, 10 kérdésből álló kérdéssor alapján mondhattak véleményt ugyanebben a témában. A számítógépes elemzőprogram pedig az önkéntesek lájkolási adatait kapta meg.

Az eredmények azt mutatják, hogy a gépi intelligencia bizonyos fenntartásokkal, de már igenis képes használható jellemrajzot felállítani egy emberről, amitől a kutatók azt remélik, hogy idővel sokkal összetettebb gépi-emberi kommunikáció valósítható meg. A gyakorlati megvalósulás példájaként említették a számítógépes elemzéssel segített állásközvetítést, ahol a fejvadászok egy állást olyan aspiránsoknak ajánlanak, akinke személyiségéhez leginkább passzol. De a gyártók, szolgáltatók is profitálhatnak abból, ha algoritmusok támogatásával perszonalizált termékekkel igyekeznek elcsábítani az ügyfeleket.

Nyitot könyvek leszünk?

Természetesen nem lehet elmenni a kérdés személyiségi jogi vetülete mellett. Sokak számára rendkívül zavaró lehet, ha pusztán néhány bejegyzés, cikk vagy oldal kedveléséből ennyi mindent meg tud fejteni róla egy számítógépes algoritmus. Az pedig egy újabb probléma, hogy ezzel a tudással kik és milyen célból élhetnek – vagy éppen élhetnek vissza majd.

A kutatásvezető szerint ezek mind jogos felvetések, de ő személy szerint bízik abban, hogy a felhasználók, a technológiai fejlesztéseket végzők és a jogalkotók közösen olyan környezetet alakítanak majd ki, ahol az egyén kezében marad a döntés arról, hogy személyes információi közül mit és milyen célból kíván mások rendelkezésére bocsátani.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.