Szolgáltatóként is megjelenne az infrastruktúra-menedzsment piacán, de klasszikus adatközponti operátori szerepre még nem készül a Schneider Electric. Veres Zsolt, a hazai leánycég vezetője a magyarországi jelenlét bővítésről nyilatkozott.

Lassan már négy hónapja áll az energiamenedzsment-megoldásokban és az automatizálásban érdekelt, francia tulajdonban lévő Schneider Electric csoport magyarországi cégének élén Veres Zsolt. Az informatikai világból érkezett cégvezető feladata a növekedési pályára állított vállalat további tartalékainak feltárása, újabb üzleti lehetőségek megtalálása. Mint mondja: "széles a portfólió, aminek még nem a teljes palettáját használtuk ki, vagy nem eléggé".

A megrendelések alapján akár bővíteni is lehetne a hazai gyártást

A cég Magyarországon közel 1500 főt foglalkoztat, tevékenysége meglehetősen szerteágazó, beletartoznak a globális fókuszú gyártóegységek és a budapesti kereskedelmi központ is. Az előbbit négy hazai üzem és egy 25 ezer négyzetméteres regionális logisztikai központ alkotja. A magyar piacot pedig egy 120 fős csapat szolgálja ki.

Ahogy Veres Zsolt fogalmaz: Magyarország a fentiek figyelembevételével fontos szerepet játszik a csoport életében, de igaz ez fordítva is. Az éves szinten 220 milliárd forintnyi árbevétel meghatározó a magyar gazdaság szempontjából is, ráadásul ennek 190 milliárd forintot meghaladó része export. A gyáraknak nagyon sok a megrendelésük. Az új országigazgató szerint a hatékonyan, jó kapacitás-kihasználtsággal működő egységeket akár bővíteni is lehetne.

Ami a magyarországi értékesítést illeti, a cégnél bíznak abban, hogy a lakásépítési piac a komoly építőipari munkaerőhiány ellenére idén már tényleg beindul. "Ebben még segíteni is tudunk, vannak olyan megoldásaink, amelyek kiválthatják az élő munkaerő egy részét az építőiparban" – fogalmaz Veres Zsolt. Példaként az energiaelosztó rendszereket említi: egy kapcsolószekrényt úgy is össze lehet rakni, hogy alapanyagokból építkezünk, és helyben szereltetjük azt össze minimum 3-5 fővel, de lehet úgy is, hogy az már előregyártva érkezik oda, a finomhangoláshoz pedig elegendő egy ember.

Budapesti az anyacég okosirodaház-referenciája

A lakáspiac mellett komoly üzleti lehetőség van az ipari jellegű beruházásokban, és a székházak, irodák, stadionok, általában az energiahatékony intelligens épületek kivitelezésében. Ilyen a hazai leányvállalat új budapesti székháza, a NordicLight, ahol az akár távolról is vezérelhető épületüzemeltetési funkciók egy részén a magyar szakértői csapat dolgozik. Teljesítményfelügyelet-rendszer, napelem és elektromosautó-töltő, újrahasznosított esővíz – ezek mind részei a NordicLightnak, amely az anyavállalat okosirodaház-referenciája. (Erről itt írtunk részletesen.)

Vannak még "egzotikusabb" fejlődési irányok a hazai csapat számára, például az alternatív energiát hasznosító kezdeményezések, mint az elektromos autó, illetve a napenergia. Az előbbinél kedvezően változtak a magyarországi jogszabályok. A már működő parkolókban, mélygarázsokban 100 autónként kötelező egy elektromosautó-töltőállomás felállítása, az új építésűeknél pedig már ennek a tízszerese az elvárt minimum.  

Kérdésünkre, hogy az egyre jobban digitalizálódó folyamatok, a dolgok internete (IoT) mennyire van már jelen a cég életében vagy a fejlesztési elképzeléseiben, az országigazgató elmondta: a digitalizáció náluk is prioritás, de azért vannak olyan termelési fázisok és termékek, amiket nem célszerű robotizálni. A gyártásnak vannak még munkaintenzív szakaszai, ilyen módon folyik a termelés például a zalaegerszegi üzemekben. Az eszközök jelentős része viszont már távolról leolvasható és menedzselhető.

A Schneider Electric ezen a területen nem alap-, hanem alkalmazott kutatói szerepet tölt be. Nem akar például üzleti intelligencia (BI) szakértő lenni, inkább az adatok feldolgozásához szükséges szakértelmét tartja valódi know-how-jának. Részt vesz az ipari automatizálásban, a PLC-vezérlésben, az adatközponti energiamenedzsmentben, beleértve ennek a szoftver és szolgáltatás elemét is.

Szolgáltatóként is megjelenne a DCIM piacon

Az új elvárásoknak megfelelően az anyavállalat az adatközponti infrastruktúrák menedzselésére (DCIM) egységes keretrendszert fejlesztett ki. A StruxureWare for Data Centers szoftvercsomagot, amely már a felhőalapú (StruxureOn) és a kolokációkra (StruxureWare Data Center Operation 8.0) fókuszáló megoldásokkal is kiegészült, a Gartner vezető DCIM megoldásnak ítélte meg.

A szoftver segítségével a felhasználók maguk felügyelhetik és elemezhetik infrastruktúrájuk működését. Az adatközpont integritásának megőrzése, a leállások kockázatának, valamint a karbantartási költségek csökkentése mellett tudják optimalizálni az üzemeltetést és növelni a hatékonyságot az adatközpont teljes élettartama alatt, a saját vállalati és a kolokációs adatközpontokban egyaránt.

Ami a jövőbeni terveket illeti, a cég piacra léphet a DCIM-as-a-Service modellel is, ezen keresztül gyorsan és kedvező áron lehet igénybe venni az adatközponti infrastruktúra-menedzsment szolgáltatást, nincs szükség telepítésre. Arra is lehetőséget nyújt, hogy egy DCIM-beruházásra készülő vállalat előbb így próbálja ki a rendszert.

A felhő felé tapasztalható elmozdulás mennyiben értékeli le vagy fel a vállalat adatközponti koncepcióját? - tettük fel a kérdést. Inkább felértékelődik, a cloud biznisz a Schneider Electricnek is jó üzleti potenciál. A már említett felhő alapon is elérhető adatközponti energiamenedzsment mellett maga a cég is fokozatosan tér át a cloud megoldásokra.

"Jó látni, hogy itthon is vannak már nagyobb felhőprojektek kormányzati és versenypiaci szinten egyaránt" – emeli ki Veres Zsolt. Hozzáteszi, kulcskérdés a biztonság, amit szerinte a felhőben jobban tudnak maguknak biztosítani a cégek, mint on-premise jelleggel, telephelyi alapon. A hackelés ugyanis távolról vezérelhető, tehát hiába zárják akár ketrecbe is az adott szervezet helyi adatközpontját, a kibertámadáshoz nem kell fizikailag ott lenni. A vírusirtást sem maga végzi a felhasználó, hanem rábízza magát egy mások által fejlesztett programra. Felhős adatközpontban hatékonyabban lehet a rendelkezésre álló tárolási kapacitásokkal is gazdálkodni.  

Arra a kérdésre, hogy portfólióbővítés címén látnak-e lehetőséget szolgáltatóként is megjelenni az adatközponti piacon, az országigazgató most nem lát ilyen törekvéseket, de mint mondja, semmi nem zárható ki.

A világ legzöldebb adatközpontja

A nagy szolgáltatók - Google, Apple, Facebook - egyre többször kísérleteznek azzal, hogy a hűtésen keresztül optimalizálják adatközpontjaik energiafelhasználását. Ezen az úton halad a Schneider Electric is, hiszen, ha nem is a sarkkörön túl, de a norvég fjordok szomszédságában már működik egy ilyen megoldás. A cég a Green Mountain AS-szel közösen létrehozta a világ legzöldebb adatközpontját. A hegy belsejében kialakított, 21 000 négyzetméteres létesítmény hűtési központjába a közeli fjord hideg vize időjárástól függetlenül és kizárólag zöldenergia-felhasználással, gravitációs úton kerül. Az energiaellátást emellett több vízerőmű biztosítja. A projekthez a teljes fizikai infrastruktúrát a Schneider Electric szállította. Azóta Norvégia más részén is megépült egy újabb zöld adatközpont.

Visszatérve a hazai cég előtt álló feladatokra és kihívásokra, utóbbiak között Veres Zsolt is megemlíti az országos munkaerőhiányt mind a diplomás, mind a szakmunkás munkakörökben. Az előbbire közös programjuk van például az Óbudai Egyetemmel: a gyakornoki program keretében alkalmazott fiatalok viszonylag nagy aránya marad a cégnél a diploma megszerzése után. Veres Zsolt a duális képzést is életszerű megoldásnak tartja. Ennél nagyobb problémának látja a szakképzés jelenlegi helyzetét, ami mintha az elmúlt évtizedekben elfelejtődött volna Magyarországon.

Helyi szintű felnőttképzésben a Schneider Electric egyelőre nem gondolkodik, de nemzetközi és díjmentes Energy University e-learning programjának keretében 200-nál is több kurzust kínál az energiahatékonyság, az épületvezérlés és -automatizálás, a világítás, az épületgépészet, az adatközpontok, az ipari és villamos rendszerek, valamint az egészségügy területén létező megoldásokra. A 185 országban elérhető platformon Magyarországon 2015-ben 109 új tanulót regisztráltak, az elvégzett tanfolyamok száma pedig meghaladta a 250-et.

Ami a további feladatokat illeti, Veres Zsolt lát még potenciált a projektmegvalósítási képességükben. Az ügyfelek egy része el is várja, hogy a jelentősebb beruházásoknál egy nagyobb cég álljon velük szemben. Vannak még kihasználatlan lehetőségek az ipari automatizálásban, és fontos a cég ismertségének növelése a szűk szakmán túl a gazdasági szférában is – sorolja az országigazgató.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.