Az összeset. Erre közel ezer milliárd (!) forintot szán – kezdetnek. Természetesen Bill Gates is csatasorba állt.

Mark Zuckerberg és párja, Priscilla Chan grandiózus tervet jelentettek be a minap: Chan Zuckerberg Initiative (CZI) név alatt 3 milliárd dollárral szállnak be az emberiséget sújtó betegségek kiiktatásába. Igen, a közösségimédia-cézár az évszázad végére szeretné elérni, hogy az összes, jelenleg emberi életeket tönkretevő kórra legyen gyógymód.

Ehhez olyan kutatásokat támogatnának ebből a közel ezermilliárd forintból, amit más – kormányzati vagy magántőkéből működő - szervezetek nem. Új eszközöket finanszíroznának az előttünk álló tudományos áttörések eléréséhez, emellett hosszútávon mérnökök, orvosok és kutatók hálózatát akarják létrehozni, mellyel elképzelésük szerint legyűrhetők a legnagyobb orvosi kihívások is.

Zuckerberg egy, szerdán tartott San Francisco-i konferencián számolt be minderről. Egyben pontosított is: „A kezdeményezés sikere még nem azt jelenti, hogy soha többé senki sem fog megbetegedni, hanem azt, hogy ez jóval ritkábban fog bekövetkezni a jövőben, és amikor mégis, akkor azt gyorsan fel fogjuk tudni ismerni és meg tudjuk gyógyítani – vagy legalább is kezelni a kialakult állapotot.

3 milliárd dollár – sok vagy kevés?

Egyszerű halandóként nézve 3 milliárd dollár elképzelhetetlenül sok pénz; de egy ilyen grandiózus projekt esetében azért nem akkora összeg, amit ne lehetne viszonylag gyorsan elégetni. Zuckerberg ráadásul könnyen felajánlhatja ezt a pénzt – ha a WhatsApp korábbi, 19 milliárd dollárt érő akvizícióját ki tudta fizetni, akkor bizonyára erre is találtak némi aprót.

A Facebook alapítója szerint ebből a 3 milliárd dollárból például a mesterséges intelligencia használatát tudják majd finanszírozni, hogy az agy feltérképezése és szkennelése során felfedezhessék az idegi problémákat. Bevethető lesz a gépi tanulás a rákos genomok esetében, elérhetővé válhat a betegségek diagnosztikáját elősegítő, emberi szervezetbe beültethető chip és a folyamatos vérvizsgálat, illetve az emberi sejtek térképe az újgenerációs gyógyszereket kutatókat segítheti.

Már be is jelentették az első finanszírozást: a CZI elkötelezte magát egy új Biohub létrehozására San Francisco-ban: a 600 millió dolláros befektetés az emberi test sejt térképét hivatott megalkotni. Nem kis feladat áll a kutatók előtt, hiszen jelenlegi ismereteink szerint 300 különböző sejtet tartalmaz testünk, közülük számos típusról azt sem tudjuk, hogyan működnek együtt egymással.

Ugyanez a Biohub adna otthont az Infectious Disease Initiative (IDI) számára: a gyorsreagálású csapatot az újonnan felbukkanó betegségek esetén vetnék be. Az IDI a betegség megjelenésének lehető legkorábbi szakaszában kapcsolódna be a gyógymód kutatásába, megelőzve ezzel a sokkal lassabban reagáló szervezeteket. Ilyen például az amerikai kongresszus, ami még mindig nem megfelelő mértékben támogatja anyagilag a Zika vírus elleni oltóanyag fejlesztését, annak ellenére, hogy már az USA-ban is több száz esetet észleltek.

Nem osztjuk meg tapasztalatainkat?

Zuckerberg felismerte, hogy noha ma is nagyon fejlett az orvostudomány, sokkal gyorsabban haladhatna a fejlődés, ha nem szigetszerű csoportok konkurálnának egymással, hanem az elért tudományos eredmények és eszközök megosztásával együttműködnének az egyes csapatok. A Facebook alapítója elárulta, hogy kifejezett célja a kutatók, tudósok, mérnökök és más specialisták kommunikációs hálózaton keresztüli összekötése. Ehhez jó alapot adhat a jelenleg több mint egymilliárd felhasználóval bíró közösségi hálózata.

A bejelentés egy pontján Bill Gates is csatlakozott a közösségi média bárójához, méltatva Zuckerbergék kezdeményezését. A filantróp Microsoft alapító szerint bámulatos a projekt: „Mark kockázatvállaló képessége és Priscilla gyerekorvosként gyógyításra való rálátása együtt nagyon hasznos lesz [az emberiség számára]”. Gates kihangsúlyozta, hogy hosszú kutatásokra van még szükség; nem csak azt kell megértenünk, hogyan gyógyítsuk meg a betegségeket, hanem az is nagyon fontos, hogy ismerjük kialakulásuk módját.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.