A kiberbiztonsági piac forgalma az előrejelzések szerint akár 170 milliárd dollárra növekszik az évtized végére, a nagy IT-szállítók szinte mindenkit felvásárolnak.

A biztonsági technológiák piacát a digitális üzlet – így elsősorban a cloud, a mobilitás vagy az IoT – hajtja, illetve az a trend, amelynek értelmében folymatosan növekszik a célzott kibertámadások összetettsége és közvetlen vagy közvetett hatása. Ráadásul a növekedés az előrejelzések alapján igen látványos lesz a következő években: a Gartner adatai szerint például a globális IT-biztonsági költések a tavalyi 75 milliárd és a 2018-ra prognosztizált 108 milliárd után 2020-ra akár a 170 milliárd dollárt is elérhetik.

A fenyegetettség is szintet lép

A piackutató adataiból kiderül, hogy az előző évben több mint 22 milliárd dollárért értékesítettek biztonsági szoftvereket világszerte, ami már csak 3-4 százalékos éves növekedésnek felel meg. Ezen belül viszont a leggyorsabban fejlődő szegmens a biztonsági információ- és eseménykezelő megoldások (SIEM) 16 százalékos bővüléssel, míg a konzumer biztonsági szoftvertermékek forgalma 6 százalékkal csökkent.

Az IDC elemzése alapján az iparági növekedés motorja jelenleg az analitika és az eseménykezelés, illetve a fenyegetettségelemzés (10-10 százalék), a mobil biztonság (18 százalék), elsősorban pedig a cloud biztonsági megoldások (50 százalék). A Juniper Research ezzel párhuzamosan azt jósolja, hogy 2019-ben az adatbiztonsági incidensek világszerte több mint 2 ezer milliárd dollárba kerülnek majd, ami a 2015-re becsült érték négyszerese.

Bár a teljes kiberbiztonsági piac méretével kapcsolatban az évtized végéről szóló prognózisok elég nagy szórást mutatnak, a trend mindenütt megfelel a Gartner által felvázolt, 170 milliárdos nagyságrendet eredményező fejlődésnek. A léptékváltás kifejezetten látványos, ha figyelembe vesszük, hogy a piac forgalmát 2004-ben még csak 3,5 milliárd dollárosra becsülték.

Nem a vírusirtóban van a pénz

2016 elején az öt legnagyobb biztonsági szoftverszállító a bevételek szempontjából a piac közel 40 százalékát uralta, ami 3 százalékpontos visszaesés 2015 elejéhez képest. Közülük a Gartner szerint egyedül a 6,6 százalékos részesedéssel rendelkező IBM tudott fejlődni, és a piac többi szereplője (a 62százalékot kitevő "egyéb" kategória) produkált összességében 9 százalék fölötti növekedést.

A piacvezető Symantec, az Intel, a Trend Micro és az EMC is 4-6 százalékos bevételcsökkenést jelentett. A Symantec forgalma egyébként már harmadik éve folyamatosan csökken, köszönhetően elsősorban annak, hogy forgalmának háromnegyede az általánosságban is gyors ütemben zsugorodó konzumer és végponti védelmi (EPP) szegmensből származik.
 


Szoftverszállító

2015-ös bevétel
(millió dollár)

Piaci részesedés (%)

2014-es bevétel
(millió dollár)

Bevételek változása 2014-15 (%)

Symantec

3.352

15,2

3.574

-6,2

Intel

1.751

7,9

1.825

-4,1

IBM

1.450

6,6

1.415

2,5

Trend Micro

990

4,5

1.052

-5,9

EMC

756

3,4

798

-5,3

Mások

13.773

62,4

12.611

9,2

Összesen

22.071

100

21.276

3,7

forrás: Gartner (2016 július)


Ugyanettől szenved a majdnem pontosan ugyanilyen bevételi szerkezettel működő Intel is, amely a Symantec-versenytárs McAfee felvásárlásával építette fel saját biztonsági részlegét. Ezzel szemben az IBM lassú, 2,5 százalékos fejlődése a SIEM szegmensben mutatott teljesítményének, illetve a meghatározó szolgáltatási üzletágnak köszönhető, amely közvetve a vállalat termékeladásaira is pozitív hatást gyakorol.

Nem nőnek fel az unikornisok

Az IBD befektetéseket vizsgáló beszámolója szerint azok az unikornisnak is nevezett, gyors növekedésre képes vállalkozások, amelyeknek egy sikeres befektetési kör nyomán sikerült elérniük az egymilliárd dolláros cégértéket, általában azonnal a sokkal fajsúlyosabb piaci szereplők felvásárlási célpontjává válnak az IT-biztonság területén. Ez a tőkebefektetők szemében is vonzóvá teszi az iparágat, mivel jó megtérülést remélhetnek az ágazatban működö startup cégektől.

A teljeskörű informatikai megoldásszállítóvá alakuló nagyvállalatok sorban jelentik be az akvizíciókat egyszerűen amiatt, mert a piaci igények gyors növekedését tapasztalják ezen a területen. A konszolidáció másik katalizátora ezzel összefüggésben az, hogy a vállalati ügyfelek egyre kevesebb eszközt próbálnak beszerezni egyre kevesebb szállítótól, vagyis integrált platformokat akarnak.

Az akvizhullám a kisebb, tisztán IT-biztonsági termékeket fejlesztő vállalatokat is elkapta: tavaly a CheckPoint például 80, a Fortinet 44 millió dollárért vásárolt fel egy-egy startupot. A Microsoft ugyanakkor két év alatt 600 milliót költött hasonló cégfelvásárlásokra, a Cisco már bőven belépett a több milliárdos nagyságrendbe, és a valaha volt legnagyobb iparági tranzakciónak, a 67 milliárd dolláros Dell-EMC összeolvadásnak is komoly IT-biztonsági vonatkozásai vannak.

A lap a Cybersecurity Ventures elemzőjét idézve megállapítja: más technológiai szektorokban hipi-szupi dolgokat kell csinálni, hogy egy vállalkozás komoly akvizíciós célponttá váljon. A kiberbiztonsági piac jelenlegi folyamatai közepette azonban – némi túlzással – elég, ha valaki túlesik egy sikeres befektetési körön, és rögtön a cégfelvásárlásokat kereső nagyvállalatok látókörébe kerül.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.