Ugrásszerűen növekszik a digitális asszisztensek használata, számuk 2021-re meghaladja a 7,5 milliárdot, ami több mint a világ népessége. Nem kell azonban a Terminátor filmekből ismert fő gonosz, a Skynet hatalomátvételétől tartani, a piacot a békésebb szereplők uralják majd.

Az Ovum brit piackutató előrejelzése szerint négy év múlva a legnépszerűbb digitális segítőtárs a Google Assistant lesz, amely addigra a hangalapú mesterséges intelligencia eszközök piacának közel a negyedét mondhatja majd magáénak. A második helyre a Samsung Bixbyje kerülhet fel 14,5 százalékkal, de dobogós hely jut még az Apple Sirijének is 13,1 százalékkal.

Jelentős piaci átrendeződés is várható

Az utánuk következők viszont egyenként még az 5 százalékot sem érik el. Az Amazon által fejlesztett Alexa is csak a futottak még kategóriába tud bekerülni a 2021-re becsült 3,9 százalékával, de a Microsoft Cortanáját is alig 2,3 százalékra tartják a piackutatók. (Nemrégiben írtunk az első hazai fejlesztésről is, a T-Systems Magyarország Vandája az üzleti felhasználókat célozza meg.)

A hangalapú asszisztensek legfőbb gazdagépei jelenleg az okostelefonok és a tabletek, de a nagyok már az okosodó háztartásokba szánt hangszórós digitális inasokra gyúrnak. Az okostelefonos, tabletes változatokból 2016-ban 3,5 milliárd aktív felhasználót mutattak ki a kutatások, a két legnépszerűbb alkalmazás a Google Now és az Apple Siri.

 

Telepített digitális asszisztensek száma az Ovum előrejelzése szerint (ezer db)

 

A mesterséges intelligencia (AI) soha nem látott mértékben növekszik azonban az egyéb, főleg otthoni eszközökben. Az elemzők szerint utóbbiak száma 2021-re elérheti az 1,63 milliárdot, ami a tízszerese a 2016-os mutatónak. Annak ellenére ugyanakkor, hogy a hangszórós változatok körül meglehetősen nagy a felhajtás, mégis a tévés eszközök, benne az okostévék, jelátalakítók és a médialejátszók adják majd a piac 57 százalékát 2021-re.

Bár a jövőben az AI-képességek alapvetően inkább a hálózatokon és nem az eszközökben lesznek, mégis kritikus jelentősége lesz a vendor alapú implementációknak is a mesterséges intelligencia motorokat tápláló adatok összegyűjtése szempontjából. A nemrégiben piacra dobott Samsung és Google eszközök már ennek az elvárásnak felelnek meg.

Jönnek a kínai fejlesztők

A  gyártók számára a legnagyobb kihívás a jövőben a globális terjeszkedés lesz. A múlt év végén például az Alexák és a Google Assistantok 95 százaléka Észak-Amerikában volt telepítve, míg az Apple Sirijének csak a 24 százaléka. Négy év múlva a hangalapú digitális asszisztens eszközök 47,6 százalékát már Ázsiában használják majd. Addigra már olyan jelentősen megerősödhetnek a kínai fejlesztésű digitális inasok, hogy a maguk 1,2 milliárd becsült számával vetekedhetnek a Sirivel és a samsungos Bixbyvel. A kínai gyártmányúakból 2016-ban mintegy 43 milliót használtak, jelenleg a két legerősebb ottani gyártó a Baidu és az iFlytek.

A szakértők véleménye szerint a digitális asszisztens csak egy újabb felhasználói felület, ami annyira tud kellően jó lenni, amennyire jó a vele versengő eszközök és szolgáltatások ökoszisztémája. Éppen ezért a technológiai óriások és a helyi szolgáltatók közötti partnerségek jelentik majd az egymás közti legfőbb megkülönböztetést.  Azok a fejlesztők lehetnek a legnagyobb haszonélvezői a jövőbeni piaci lehetőségeknek, amelyek a személyes felhasználói adatokat a lehető legbiztonságosabb módon juttatják el a digitális asszisztensekhez – állapítják meg az Ovum elemzői.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.