Az előző heti londoni ámokfutás nyomán már a belügyminiszter is hozzáférést követel a titkosított online kommunikációhoz.

A legutóbbi elmebeteg féreg a múlt szerdán hajtott a gyalogosok közé a londoni Westminster hídon, hogy aztán a parlament épületénél egy fegyvertelen rendőrt is megkéseljen, mielőtt a biztonságiaknak sikerült volna lelőniük. Az elkövető a hírek szerint Nagy-Britanniában született, és többször állt bíróság előtt erőszakos bűncselekmények miatt, de a hivatalos közlemények alapján semmi nem utalt rá, hogy a börtönben az iszlám hitre tért férfi terrorcselekményre is készülne.

A terrorista most is üzenetküldő appot használt

A sajtóban vasárnap jelentek meg azok az értesülések, amelyek szerint a támadó nem sokkal az ámokfutás előtt a WhatsApp alkalmazást használta, bár arról nem szóltak a beszámolók, hogy pontosan mire – küldött vagy fogadott üzeneteket, illetve hogy azok bármilyen kapcsolatban voltak-e a mészárlással. Ebben az sem feltétlenül segít, hogy az Iszlám Állam rögtön beírta magának a pontokat a gyilkosságokért, ugyanezt megtette például a Germanwings 2015-ös tragédiáját követően is.

A brit belügyminiszter mindenesetre rögtön reagált a sajtóhírekre, és a BBC-n már azt sürgette, hogy "ne létezhessenek olyan helyek, ahová a terrosisták elrejtőzhetnek". Amber Rudd szerint a kormányzat biztosítani akarja, hogy a WhatsApp és a hozzá hasonló kismillió szolgáltatás ne tehessen lehetővé a hatóságok számára is hozzáférhetetlen kommunikációt. Hasonlót egyébként a korábbi terrorista akciók után is lehetett olvasni: a berlini, nizzai vagy orlandói merénylők is cseteltek vagy a Facebookon üzengettek a gyilkosságok előtt, sőt alatt.

Ez is ugyanolyan lenne, mint egy postai boríték?

Az állami szolgálatok hozzáférése a titkosított csatornákhoz, így a WhatsApp alkalmazáshoz Rudd szerint pont olyasmi lenne, ahogy a megfelelő engedélyek birtokában már régóta felbonthatják a postai borítékokat is, vagy lehallgathatják a telefonbeszélgetéseket. A belügyminiszter úgy látja, hogy többé nem fogadható el, amikor a digitális platformok azzal hárítják el a hasonló igényeket, hogy esetükben egy teljesen másfajta dologról van szó.

A WhatsApp szóvivője rögtön világossá tette, hogy a cég munkatársait is sokkolták a londoni események, és a társaság mindenben együttműködik majd a hatóságokkal a nyomozás során. Amber Rudd nyilatkozata mindenesetre újra ráirányította a figyelmet arra a konfliktusra, ami a digitális személyiségi jogok és a nemzetbiztonsági szolgálatok között világszerte zajlik.

A San Bernardinó-i lövöldözés nyomán például az Apple még mindig pereskedik az FBI-jal szemben, megtámadva azt a bírósági ítéletet, amelynek értelmében segítenie kellene a Szövetségi Nyomozó Irodának feltörni az elkövető iPhone-ját. A jogvédők természetesen most is arra figyelmeztetnek, hogy a hatóságok számára az applikációkba gyárilag beépített hátsó ajtók meghatározó módon aláásnák a felhasználók online biztonságát, nem csak a kommunikációt, hanem ugyanígy a vásárlást vagy a bankolást illetően is.

Közösség & HR

A vezérigazgatók egyszerre imádják és rettegik az MI-t

A CEO-k közül megdöbbentően sokan hoztak már üzleti döntéseket a ChatGPT válaszaira alapozva. Az első számú vezetők fele szerint pozíciójukat idővel teljesen átveszik az algoritmusok.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.