Pályázati pénzből és saját forrásokból fejlesztett a IP Systems egy kockázatalapú előrejelzési rendszert energiakereskedőknek.

Elemzi a beszerzési kockázatokat, előre jelzi a várható energiafogyasztást, kezeli és elemezi a nemzeti villamosenergia-piacok összekapcsolásának jelenlegi, jövőbeni, valamint a kettő közötti átmenetet képező szabályrendszerét az IP Systems most bejelentett informatikai rendszere, a Precog-IP.

A rendszeren másfél évig dolgozott egy 18 fős csapat, matematikusok, üzleti elemzők és fejlesztők. A fejlesztésre a vállalat 209 millió forintot költött, ebből 100 milliót az Új Széchenyi Terv keretében  nyertek állami támogatásként a kutatás-fejlesztésre.

Az alkalmazáscsomag a villamosenergia-, a földgáz- és távhőpiacon egyaránt használható. Mint azt a cégtől megtudtuk, a statisztikai vonatkozású kérdések megldásához az R-t, míg a matematikai-optimalizációs kérdések esetében a Gurobi optimalizálót használták. A rendszer egyébként gyakorlatilag bármilyen adatbázissal össze lehet kapcsolni, hogy azokból nyerjen ki adatokat az elemzéshez.

Soktényezős játék

Mint az alkalmazáscsomagról kiadott közlemény írja, nem kézenfekvő összhangba hozni az energia fogyasztását annak termelésével és beszerzésével. A villanyáram, a gáz és távhő iránti igényt ugyanis számos tényező befolyásolja. Az egyik leghangsúlyosabb az időjárás. Az energiapiaci szereplőknek ezért különösen fontosak az olyan statisztikai módszerek, amelyekkel képesek a lehető legpontosabban megjósolni a fogyasztás várható mértékét.

Az IP Systems portfóliójában már volt több olyan elem, amely képes volt bizonyos részterületeken előrejelzésekre. Az Energy Market Analyzer-IP nevű termékük például már képes előrejelzésekre akár a teljes hazai energiapiac fogyasztásával kapcsolatban, segít a kapacitáslekötések optimalizálásában és az árképzésben is.

Az új csomagba azonban nem csak a meglévő belső tapasztalatokat használták fel. "Számos hazai energetikai vállalattal felvettük a kapcsolatot, akik ötleteikkel és javaslataikkal járultak hozzá az új rendszer elkészítéséhez" – idézi a cég közleménye ezzel kapcsolatban dr. Zelei Istvánt, az IP Systems Kft. ügyvezető igazgatóját.

Mint azt Mák Fruzsinától, IP Systems üzleti elemzőjétől megtudtuk, a rendszer az időjárási adatokat internetes honlapokról, a tőzsdei adatokat tőzsdei honlapokról nyeri, azaz lényegében bárki által elérhető szabad forrásokból. A tesztelést azonban több esetben piaci szereplő segítették ki piaci információkkal, amit később majd a rendszert használó ügyfelek a napi tevékenység során "állítanak elő" és adnak át a Precog-IP-nak.

Persze az adat egy dolog. A különböző időjárási változókról – hőmérséklet, szélsebesség stb. – ugyanis csak a múltbeli mérési adatok állnak rendelkezésre. Itt a cég nagy dobása az volt, hogy olyan algoritmust készítettek, amely a nemlineáris kapcsolatokat és az együttes hatásokat is képes kezelni.

A jogi szabályozás kockázatainak kezelése viszont már más módon történik. Mint azt Mák Fruzsina elmondta, ez már inkább stratégiai kérdés, ami egy szoftverben valamilyen kapcsoló, csúszka vagy egyszerű át paraméterezés formájában nem igazán kezelhető. A cég folyamatosan figyeli az európai szabályozás várható irányait, és erre jóval előtte szakmailag, és ha már közeleg a bevezetés, akkor szoftveresen is felkészülnek.

A kiindulási alapadatok nagy részével egyébként a vevő rendelkezik, a hiányzó, például meteorológiai adatokat pedig a felhasználónak kell beszereznie.

Öt modul – teljes kép

Ugyanakkor az öt modulból álló Precog-IP nem csak a hazai piacon használható, hanem a teljes európai piacon. A Kockázatalapú beszerzés optimalizációs modul javaslatot tesz a nagykereskedelmi energetikai termékek vételére, illetve eladására, hogy az adott portfólió pénzügyi kockázata minimális legyen.

Az Árfolyam- és fogyasztás-előrejelzés modul azt ígéri, hogy a hagyományos, lineáris modelleknél jobb, akár órás előrejelzéseket ad számos tényező egymásra hatásának figyelembe vételével. Akár még azzal is tud számolni, hogy például hidegebbnek érezzük az időt, ha fúj a szél.

A Fogyasztói szegmentáció modul abban segíti az energiakereskedőket, hogy homogén fogyasztói csoportokat definiáljanak. Ez már akkor is jó eredményt ad, ha kizárólag a fogyasztás jellegéről – például a fogyasztó iparága, telephelye – állnak rendelkezésre közelítő információk.

A Belső árképzés modul az optimális beszerzési ár megtalálásában segít. A modul azt is figyelembe veszi, hogy az energia beszerzésekor az adott energiakereskedőnek a teljes ügyfélköre fogyasztását figyelembe kell vennie, miközben az árazás az egyes vállalati fogyasztóknál nem egységes.

Fontos szerepet kap a Piac-összekapcsolás modul, amely az Európai Unió céljaival összhangban a nemzeti villamosenergia-piacok összekapcsolását modellezi a jelenlegi, a jövőbeni, valamint a kettő közötti átmenetet biztosító hibrid modellben.

Nagyon pontosan jósol

Az alkalmazáscsomagot egyelőre még csak múltbeli adatok felhasználásával, a események valós végkiemenetele ismeretében tesztelték. A cég szerint az eredmények meggyőzőek: az Árfolyam- és fogyasztás-előrejelzés modul például 4 százalék alatti hibahatárral jósolta meg az országos villamosenergia-rendszer várható terhelését a nyári időszakban.

Czike Zsigmondtól, a cég kereskedelmi igazgatójától megtudtuk, a Precog-IP helyben telepített változatban és szolgáltatásként is igénybe vehető.

A termék árazására vonatkozó kérdésünkre a kereskedelmi igazgató nem tudott válaszolni. Mint mondta, eddig elsősorban a termék minőségével és szakmai megfelelőségével foglalkozott a cég, az árazással kapcsolatos politikai kialakítása még zajlik. Alapvetően a licenckonstrukciótól függ majd az ár: az egyszeri vásárlás egy magasabb kezdeti beruházást jelent, de lesz SaaS (Software as a Service) konstrukció is, ami értelemszerűen jóval alacsonyabb havidíjat jelent. Emellett a jellemző igénybevételi formák alapján moduláris csomagokat is ki akarnak alakítani.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.