Komoly összeggel is hajlandó megtámogatni azokat, akik hatékonyabbá tudják tenni folyadékdinamikai modelljeiket és a repülődizájnt elemző megoldásaikat.

Tudna mesélni arról a NASA, mennyit fejlődött az űrkutatás három évtized alatt. De nem csak a kilövési eszközök, űrhajók, műholdak, szondák és a végtelen teret pásztázó távcsövek frissültek ezen időszak alatt, hanem végbement egy legalább ilyen fontos, az amerikai űrhivataltól független folyamat: gyökeresen megváltozott a programozási módszertan.

Ki ért a Fortranhoz?

A NASA viszont nem szívbajos szervezet, még gond nélkül használnak harminc évvel ezelőtti kódot is. Illetve azért nem teljesen gond nélkül: a három évtizede munkába állított Fortran programokra ráférne némi teljesítménynövelés. Ez azonban ma már csak nagyon nehézkesen valósítható meg, mivel az ehhez a programozási nyelvhez értők többsége már vagy nyugdíjba ment, vagy legalábbis más területen, más programnyelven dolgozik.

Érzi ezt a NASA is, ezért komoly, 15 ezer dolláros pénzköteget lengetett be High Performance Fast Computing Challenge (HPFCC) kezdeményezésének bejelentésekor. A sajnos csak amerikai programozókra kiírt kihívás lényege, hogy a hivatal Modern Fortranban írt FUN3D modellező alkalmazását a jelenlegi tempónál jóval gyorsabbra kell feltornászni. A NASA minimum tízszeres sebességnövekedést szeretne látni a Pleiades szuperszámítógépén futó program esetében, de kiírásuk szerint a tízezerszeres ugrás sem elképzelhetetlen. Az ugyanakkor feltétel, hogy eközben egyáltalán nem csökkenhet a szoftver által adott eredmények pontossága.
 


Minden geek erről a megbízatásról álmodik, legalábbis az amerikai űrkutatási hivatal reményei szerint. Ha igazuk van, és találnak olyan jelentkezőket, akik képesek megfelelni a feladatnak, akkor annak köszönhetően a digitális folyadékdinamikai modellek létrehozása és a lehetséges repülőgép-kialakítások tesztelés előtti elemzése kaphat nagy lökést.

Nyugdíjas programozók
A hetvenes-nyolcvanas években rengeteg rendszert építettek a COBOL nevű programnyelv segítségével a pénzügyi szektorban és az állami rendszerekben. Ma már viszont alig találni olyan szakembert, aki konyítana ehhez a kritikus rendszerekre szabott nyelvhez.

Pedig világszerte napi 3000 milliárd dollár (!) tranzakció folyik keresztül rajtuk: folyószámla-kezelés, kártyarendszer, ATM-hálózatok, hitelezési szolgáltatások stb. kötődnek hozzájuk.

A COBOL-programozók iránti igényt lovagolta meg egy amerikai cég, a COBOL Cowboys. Alkalmazottainak zöme nyugdíjas; elsősorban pénzintézeteknek dolgoznak, és nem is kis pénzért - egy COBOL-programozó órabére a 100 dollárt is meghaladja. Sokan mégis inkább ezt fizetik ki, mint a rendszer cseréjét, mert a szakember-bérlésnél nagyságrendekkel többe kerülne.

Apró lépésekkel

És hogy hol lehet gyorsítani a NASA programján? Az amerikaiak szerint például egy szubrutin átírása néhány milliszekundummal gyorsabb számítást eredményezhet, de ha egy gyakran – futtatásonként akár sok százezerszer - használt szubrutinról van szó, akkor az összkép drasztikusan javulhat. A kihívásra benevezők közül az első és a második helyezett 15 és 10 ezer dolláros jutalmat kap, de az általános optimalizálási javaslatokat is honorálja majd a NASA.

Egyes elképzelések annyira összetettek, hogy még a leggyorsabb szuperszámítógépek számára is nehéz a modellek valós időben történő elemzése, árulta el Michael Hetle, a TACP programvezetője. Hetle szerint ezért itt az ideje optimalizálni a régi kódokon, annak érdekében, hogy a NASA technológiája szintet léphessen.

Június 29-ig bárki számára elérhető a feladat, amennyiben elmúlt 18 éves és amerikai állampolgár. Ezzel sajnos számos nagyszerű, nemzetközi téren elismert szakember kiszorul a lehetőségből, az amerikaiak viszont megússzák a nemzetbiztonsági átvilágítás szükségességét. A győzteseket augusztus 9-én jelentik majd be.

Cloud & big data

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.