A Qualcomm legújabb, 10 nanométeres gyártási eljárással készülő modemje sosem látott adatátviteli sebességet hoz az okostelefonokba.

Még az előttünk álló barcelonai Mobil Világkiállítás előtt dobta be gyorsan az állóvízbe a követ a Qualcomm. A mobilchipek fejlesztéséről ismert vállalat ezúttal a Snapdragon x20 lapkájáról számolt be: az LTE modem 1,2 Gbps-os maximális letöltési sebességre képes.

Rekordvékony vezetőszálakkal

Az X20-as a tavalyi évben megjelent X16-os utódja, mely a vállalat első generációs gigabites LTE modemjeként lépett piacra. Az előd által kitaposott úton tovább haladva az X20 elképesztő adatátviteli tempóra képes: akár másodpercenként 1,2 gigabit is áttolható a vezetékmentes hálózaton használatával (az előd „csak” 1 Gbps-ra volt képes).

A megnövelt sebességet a gyártók olyan felhasználói élmények fokozására használhatják, mint a 360 fokos videók vagy a virtuális valóság kínálta lehetőségek, de a folyamatos felhőhöz való csatlakozást és az instant alkalmazások jobb használhatóságát szintén felhozta példának a Qualcomm. Ezt egyébként a csökkentett csíkszélesség alkalmazása teszi lehetővé: elődjének 14 nanométeres gyártási eljárásához képest a vállalat tovább miniatürizálta a lapkát.

Noha kétségtelenül impozáns adatátviteli tempót jelent az 1,2 Gbps, a Qualcomm szerint legalább ennyire fontos a modem rugalmassága. A távközlési cégek számos frekvenciatartományt használnak szerte a világon, az X20 pedig ezt a diverzitást jobban ki tudja szolgálni elődjeihez képest. Támogatja a 4x4 MIMO három vivőfrekvencián való használatát és az 5x20 Mhz-es lefelé irányuló carrier aggregationt az engedélyköteles és engedély nélkül használható rádiófrekvenciákon.

A Snapdragon X20 az első olyan LTE modem, ami támogatja a dual-VoLTE-t két SIM kártyás eszközökön. Ezt a funkcionalitását jelenleg már tesztelik; az X20-asra épülő eszközök várhatóan 2018 első felében fognak felbukkanni, az 5G-re átállás előszeleként.

Belassított az Intel

Eközben nem ül tétlenül babérjain az Intel sem.  Bejelentette XMM 7560 lapkáját, mely a vállalat szerint képes lesz „meghaladni” az 1 Gbps-os adatátviteli tempót. A feltöltésről is nyilatkozott az Andy Groove alapította vállalat: 225 Mbps-os elméleti maximumot adtak meg.
 


A chipgyártó elmaradását mutatja ugyanakkor, hogy ez az első olyan modem, ami 14 nanométeres gyártási eljárással készül. Hivatalos tesztek még nincsenek róla, de valószínűleg fogyasztásban a Qualcomm lapkája jobban teljesít.

Minden bizonnyal a hivatalosan beismerten lelassított gyártástechnológiai váltás áll a csíkszélesség csökkentésének jegelése mögött. Egy ideje már feladta Tick-Tock stratégiáját az Intel, mely szerint egyik évben architektúrát, másik évben gyártási eljárást váltva fejleszti processzorait. Tavalyi beszámolója szerint ennek egy nyújtott változatát alkalmazta, miszerint nem két, hanem három lépés telik el két gyártási eljárás között. Nemrég azonban kiderült, hogy az idén megjelenő új Core processzor (Coffee Lake) lehet a negyedik lapka (a Broadwell, a SkyLake és a Kaby Lake után), ami továbbra is 14 nanométeres csíkszélességgel készül.

Mobilitás

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.